21 May, 2024

2017’de kentsel dönüşüm hızlanacak

Son zamanlarda artan deprem senaryoları sebebiyle İstanbul’daki ilçe belediyeler kentsel dönüşüm için harekete geçti. 2017 yılınin ilk aylarından itibaren Gaziosmanpaşa, Esenler, Üsküdar ve Bağcılar’da kentsel dönüşüm süreci hızlandı.

birevim faizsiz ev

Yüzde 40’ı dönüşecek

Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm sürecinde ilçenin %40’ını yenileyecek. Ekim ayında İslambey Mahallesi’nde kentsel dönüşümün temeli atılmıştı. Bu yıl sonuna kadar Karayolları Mahallesi 3. Gecekondu Önleme Bölgesi, Mevlana Mahallesi, Sarıgöl ve Bağlarbaşı 1. Etap Bölgeleri’nde çalışmalar başlayacak. 2017 yılında ise Bağlarbaşı Üçgen Alan, Yenidoğan 1. Etap, Yıldıztabya Batı Etabı, ve Karayolları Mahallesi Güney Etap’ta dönüşüm başlayacak. Bu sayede ilçeye 30 okul, 10 sosyal tesis, 5 sağlık tesisi, 3 stadyum, 16 cami, 110 bin araçlık otopark, 753 bin metrekare yeşil alan kazandırılacak.

Esenler’de projeler hızlanıyor

Esenler Belediyesi ilçe genelinde 100.000 konutun riskli olduğu tespit etti. Bu kapsamda 2017 yılının ilk aylarından itibaren projelerini hızlandırdı. Bugüne kadar 3 proje tamamlandı. 2017’de Çiftehavuzlar Mahallesi’nde başlayacak dönüşümü 7 ayrı proje daha takip edecek. 2023’e kadar Esenler’i baştan aşağı yenileyecek projelerin bir kısmı şehir içine bir kısmı da askeriyeden belediyeye devredilen 8.7 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek.

Okmeydanı’ında kira desteği belediyeden

Son 2 yıldır gündemde olan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk adım yeni yıl itibariyle atıldı. Yaklaşık 1 milyon 650 bin metrekarelik alandaki 4 bin 500 dükkan ve 5 bin 300 bina yenilenecek. 100 bin kişiyi etkileyecek dönüşüm etap halinde ilerleyecek. Beyoğlu Belediyesi evi yıkılan bina sahibine yeni evine taşınana kadar kira desteği verecek.

Bayrampaşa’da ev yıkılmadan yeni ev teslim

Bayrampaşa’da ise yıkılan eski cezaevinin yerine 2 bin 300 konut, devlet hastanesi, okul, cami ve sosyal alanlar yapılacak. Bu ay sonunda başlayacak çalışmalar bittiğinde riskli vatandaşlar yeni binalara taşınacak. Vatandaşları, evini yıkmadan yeni evin anahtarını teslim etme usülüyle ilçedeki dönüşüm tamamlanacak.

Sarıyer’de kentsel dönüşüm başladı

Sarıyer’de kentsel dönüşüm kapsamına alınan Ayazağa ve Emirgan Mahallesi’nde çalışmalar 2017 itibariyle başladı. Yüzde 80’i kaçak yapı ve gecekondudan oluşan Boğaz bölgesinde ise dönüşümün yapılması için imar çalışmaları devam ediyor.

Boğaz’a yeni çehre

İlçenin 30 yıllık imar sorununu çözen Üsküdar Belediyesi, 16 ilçeyi kentsel dönüşüm kapsamına aldı. İlçe nüfusunun yarısını etkileyecek dönüşümde ilk adım 2017’de atılacak. Çamlıca Camii’nin eteklerindeki evler de baştan aşağı yenilenecek.

birevim
Paylaş