16 June, 2024

2020’nin İlk Çeyreğinde 233 Bin 606 İkinci El Konut Satıldı

Tügem ile Endeksa işbirliğinin hazırlamış olduğu ortak raporda, 2020 yılının ilk çeyreğinde ikinci el konut satışlarında artış olmuştur. Buna göre 233 bin 606 adet ikinci el konut satılmıştır. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği ile teknoloji odaklı hizmet veren gayrimenkul değerlerini ölçme platformu olan Endeksanın raporunda, ikinci el konutlarında %33 oranında artışın olduğu gözlemlenmiştir. Bu artışa göre, bazı büyük şehirlerde satılan ikinci el konut adetleri şu şekilde olmuştur.

birevim faizsiz ev

  • İstanbul’da 172 bin 817 adet ikinci el konutun satışı olmuştur.
  • İstanbulu ise Ankara, 89 bin 734 ikinci el konut satışı ile takip etmiştir.
  • İzmir bu sıralamada, 46 bin 761 adetle üçüncü sırayı almıştır.
  • Antalya’da satılan ikinci el konut sayısı ise, 32 bin 817 olmuştur.
  • Bursa’da satılan ikinci el konutları ise, 17 bin 512’dir.

Açıklanan bu rapor doğrultusunda ise, bir önceki geçmiş yılın çeyreğine göre ikinci el konut satışları, %24 düşüş göstermiştir. 2019 yılının ilk çeyreğine göre ise bu tablo, %57 oranında artış göstermiştir. Türkiye geneli itabari ile, 1 yıllık süreçte %3 düşüş olmuştur. Buna göre Türkiye’de ortalama olarak konutların metre kare fiyatları ise, 2 bin 249 TL olmuştur. Gene ortalamaya bakıldığı zaman amortisman süresi ise, 17 yıl olarak belirlenmiştir. Pazarlama süresinin ortalaması ise, 67 gün olarak kayıtlara geçmiştir.

İkinci El Konut Satışlarının Geçen Seneki Duruma Göre Farkı Nasıl Oldu?

2020 yılının ilk çeyreğinde toplam 233 bin 606 ikinci el konut satılmıştır. Buna göre geçen yılın ilk çeyreğine göre %24 oranında düşüş olurken, 2019 yılı ilk çeyreğine göre de, %57 oranında artış göstermiştir. İkinci el konut satışları, birinci el konut satışları ile beraber değerlendirildiği zaman, toplam konut satışlarının, %68’ini oluşturuyor. Bu oran ise, ikinci el konut satışlarında elde edilmiş yüksek bir oran olduğunu gösteriyor.

Kaç Adet Kredili Konut Satışı Gerçekleştirildi?

İkinci el konutların satışı değişik satış yöntemleri ile olmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de kredili olarak satış’dır. Kredili şekilde konutların satılması, toplam satılan konutların %38 oranını oluşturuyor. Bu oran ise toplam 129 bin 299 adet konut olduğunu gösteriyor. Bu oran bir önceki yılın çeyreğinde ise, %30 olarak rapor edilmiştir. Buna göre bu yıl %11 oranında kredili konut satışın düşüşte olduğunu gösteriyor. Bu orana göre, geçen senenin ilk çeyreğine göre kredili şekilde konut satışı artış göstermiştir.

Yabancı Kişilere Konutların Satışı Hakkında

2020 yılının ilk çeyreğinde yabancı uyruklu olan kişiler konut satışı, 10 bin 948 olarak belirlendi. Bu adet doğrultusunda bir önceki yılın satış oranına göre, %19 düşüş olmuştur. Geçen senenin ilk çeyreği oranında ise, %14 artışın olduğunu gösteriyor.

Türkiye Geneli Konut Fiyatlarının Satışının Yıllık Oranları

2020 yılı ilk çeyreği itibarı ile Türkiye genelinde olan konut satışlarında düşüş yaşanmıştır. Bu düşüş ise, 1 yılda %3 olarak belirlenmiştir. Ankara gibi büyük şehirde gerçekleştirilen konut satışlarının oranı, %11 olarak belirlenmiştir. Bu orana göre 1 yıllık süre içerisinde %1 oranında artışın gözlendiği belirtilmiştir.

İkinci El Konut Stok Adedi En Fazla Neresidir?

İkinci el konut stok adedinin olduğu iller arasında, İstanbul’un Esenyur ilçesi en fazla yerdir. Ankaranın ise, Çankayadır. İzmir şehrinin ise, Karşıyaka’dır. Kayıtlara göre, Antalya’da Muratpaşa, Bursa’da ise Nilüfer ilçeleridir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

11 − two =