18 July, 2024

21 Tasarruf Finansman Şirketi Tasfiye Edildi

2019 yılında Anadolu Ajansı İngilizce bölümünde, Türkiye’nin, önümüzdeki dönemlerde faizsiz ürün ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi için faizsiz finans sistemlerini ve kredi yöntemlerini teşvik edeceği duyurulmuştu.

birevim faizsiz ev

Anadolu Ajansı’nın Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 yılında yayınladığı Yıllık Programı’ndan derlediği verilere göre, ülke faizsiz finans sistemlerine yönelik düzenlemeler yapacağını söylüyordu.  Program, faizsiz kurumsal kredi yöntemlerinin teşvik edileceği kaydedilmişti.

Üç özel katılımlı bankanın yanı sıra üç devlet katılımlı kredi kuruluşu kuran Türkiye, faiz dışı finansman çözümlerine büyük önem veriyor.

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, daha önce finans kuruluşlarının katılımının 2025 itibariyle bankacılık varlıklarındaki payının %15 artmasının hedeflendiğini söylemişti.  Günümüze gelindiğinde geçmiş açıklamaları destekleyen şekilde büyüyen faizsiz finans sistemi, yeni yasa ile denetim altına alındı.

6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu hükümlerine istinaden başvuruda bulunan 21 tasarruf finansman şirketi tasfiye edildi.  Bunlar sırası ile;

1-IKTİSATEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
2-VİZYONEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş.
3- DOĞRUEVIM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.
4- FİNANSEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.
5- BİRİKİMEVİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.
6- FİNALEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV ORGANİZASYON A.Ş.
7- YAŞAMEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
8- HH AYDIN YATIRIM HOLDING A.Ş.
9- İHTİYAÇEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
10- VARLIKEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
11- İSTEK EVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş.
12- İKİZLEREVİM YATIRIM GAYRİMENKUL A.Ş.
13- DESTEKEVİM GAYRİMENKUL İNŞAAT TAAHHÜT OTOMOTİV ORGANİZASYON SAN. TİC. A.Ş.
14- GERÇEKEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SAN VE TİCA.Ş.
15- DEĞER TASARRUF GAYRİMENKUL A.Ş.
16- ÖNCEEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SAN. TİC. A.Ş.
17- MOREVIM TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV ENERJİ ORGANİZASYON VE PAZARLAMA TİCARET A.Ş.
18- HEDEFEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE TİCARET A.Ş.
19- GELECEK TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE ORGANİZASYON A.Ş.
20- BİRLİKBİRİKİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON PAZ SAN VE TİC A.Ş. İLETİŞİM OTOMOTIV İLETİŞİM ORGANİZASYON
21- TASARRUF ORGANİZASYON VE GAYRİMENKUL PAZARLAMA A.Ş.

Aralarında Birevim’ inde bulunduğu 6 faizsiz finansman şirketi ise onaylandı.  Onaylanan şirketler arasında Birevim’in yanısıra Eminevim, Fuzul Ev, Katılımevim, İmece Yatırım, Sinpaş Yapı Tasarrufu Sandığı’da yer alıyor. 

Yeni Yasaya Göre Onaylanan Firmalar Neler Yapamaz?

Ülkemizde 1991 yılından bu yana “tasarruf finansman sistemi” kullanılmaktadır. Konut satışları ve inşaat patlaması son yıllarda ekonomik büyümeye yardımcı oldu, ancak faiz oranlarının arttığı Eylül ayından bu yana satışlar düştü. İpotekler, geçen temmuz ayındaki %57’ye kıyasla, ocak ayında tüm emlak alımlarının yalnızca %15’ini kapsıyor. Yürürlükteki yeni düzenlemeyle ve gelişmiş veya gelişmekte olan ekonomilerin en yükseği olan %17’lik Türkiye’nin gösterge faiz oranıyla, İslami finansman ilkelerine dayanan tasarruf finansmanı sisteminin bir yeni müşteri dalgasını çekti.

Devlet faizsiz finansman şirketlerini yasa ile güvence altına alarak yasaya uygun yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin 21 tanesini kapatma kararı aldı.  Faizsiz finansman şirketlerinden 6 tanesi ise onay alarak sektörde büyük işler yapmaya devam edecektir.  Peki, bu 6 şirket neler yapamaz?

  • Faizsiz finansman şirketleri sadece konut, çatılı iş yeri ve taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebilir,
  • Fon havuzundaki paraları amaç dışı kullanamaz,
  • Faizsiz esaslara göre faaliyet göstermek zorundadır.

Sn. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Faizsiz Finansmanı Destekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenli olarak borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Geçen yıl, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 2002’de iktidara gelmesinden bu yana finans sektöründe İslami kurumların payının üç kat artarak %6,3’e çıktığını söyledi. Hükümet 2025 yılına kadar %20’lik bir pay hedefliyor.

2006 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Birevim Birevim Genel Müdürü Mahir Orak, sektörün sunduğu avantajların bilinirliğinin artmasıyla birlikte hitap ettikleri kitlenin Avrupa’dakine benzer şekilde genişleyeceğini belirtti.

Faizsiz ev, faizsiz araba avantajı sunan Birevim gibi 5 diğer faizsiz finansman şirketi de BDDK tarafından onaylandıklarını sosyal medya hesaplarından duyurdular.   Bu şirketler arasında Eminevim, Fuzul ev, Katılım evim, İmece Yatırım ve Sinpaş Yapı Tasarruf Sandığı’da yer alıyor.

Birevim ve diğer onaylanan faizsiz finansman şirketleri duyurularında intibak planlarından bahsetti.

Birevim Sosyal Medya Hesaplarından İntibak Planlarının Onaylandığını Duyurdu

Yıllardır sektörün öncülerinden Birevim, takipçilerine sürecin içinde birebir var olarak sektörde, standartların ve yasal düzenlemenin terminolojisinin oluşması için yapılan tüm çalışmalarda aktif rol aldığını ve ana hatların belirlenmesine katkıda bulunduklarını duyurdu.

Yeni alınan karar ile bu yasal zeminle, halkımızın geleneğinde olan tasarruf anlayışını yeni bir bakış açısıyla geleceğe taşıyacağını söyledi. Ve 2023 yılı sonunda, 3 milyon kişiyi tasarruf finansmanıyla tanıştırma hedeflerinden bahsetti.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

twenty − one =