18 July, 2024

3. Havalimanı’nda 30 bin kişi çalışacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havaalanı projesi tamamlandığında 30 bin kişinin istihdam edileceğini açıkladı.

birevim faizsiz ev

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünya çapında büyük bir proje olan 3. Havalimanı projesine dair bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Arslan, havaalanının açılmasıyla birlikte şu anda 282 olan destinasyon sayısının 350’ye yükseltilmesinin planlandığını söyledi.

YOLCU SAYISI 180 MİLYONA ULAŞTI

Son 10 yılda yolcu sayısının, yılda 35 milyondan 180 milyona ulaştığını ifade eden Bakan Arslan aktif havalimanı sayısının da 25’ten 55’e çıkarıldığını kaydetti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PROJESİ

Arslan, İstanbul’un Avrupa yakası Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahil şeridindeki 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana yapılan İstanbul Yeni Havalimanının, İstanbul’un stratejik önemini çok farklı noktalara taşıyacağını belirterek, “Bu, Türkiye’de yapılmış en büyük proje olma özelliğine sahip.” dedi.

ÇALIŞAN SAYISI 30 BİN OLACAK

3. Havalimanının Türk ekonomisine büyük destek olacağını belirten Bakan Arslan 3 bin 500’ü beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 26 bin 700 kişinin çalıştığını ve önümüzdeki günlerde bu sayının 30 bine ulaşacağını ifade etti. 2025’te gayri safi milli hasılanın yüzde 4,9’unu İstanbul 3. Havalimanının oluşturması öngörülüyor.

ULAŞIM RAYLI SİSTEMLERLE DESTEKLENECEK

Arslan, “3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı Etüd-Proje” işi kapsamında 34 kilometre uzunluğunda Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı-Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının, birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

birevim
Paylaş