21 May, 2024

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin çalışmalarına başlandı

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesini kazanan Yüksel Proje Uluslararası AŞ çalışmalarına start verdi.

birevim faizsiz ev

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce yapılan ihalede en yüksek puanı alan Yüksel Proje Uluslararası AŞ ile sözleşme imzalandı.

Yüksel Proje, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde çalışmalarını 1 yıl içinde tamamlamayı hedefliyor. Karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yaparak zemin verilerini tespit edecek.

İstanbul trafiğine rahatlatması beklenen tünel, boğazı suyun altından geçecek. Tek tüpte hem karayolu hem de demiryolunun geçiş yapacağı tünelde ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.

GÜNDE 6,5 MİLYON YOLCU

Günde 6.5 milyon yolcunun yararlanacağı 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin bir ayağı Avrupa Yakası’nda E-5 aksında İncirli’den başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM Otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık kavşağına bağlanan 2×2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak. Tünel TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.

Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek olan projenin 5 yılda tamamlanması planlanıyor. Tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli’den Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası’nda Hasdal kavşağından Anadolu Yakası’nda Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.

birevim
Paylaş