Güncel Haberler

9 milyon borçluya yapılandırma fırsatı

Meclis, bu hafta 9 milyon vatandaşın borcunu yapılandırma yasası için çalışma yapacak. Bu yasa ile borçların faizler silinecek, peşine indirim ve 36 ay taksit imkanı sunulacak.

Yaklaşık 9 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren ve 73 milyar liralık yapılandırma tasarısı Meclis’te görüşülmeye başlanacak.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan görüşmelerinin tamamlanmasıyla tasarı TBMM Genel Kurulu’na gelecek.

Bu yeni tasarı yaklaşık 9 milyon kişinin kamuya olan borçlarını kapatma imkan sunuyor. Tasarı; “19 Ağustos 2016’da yürürlüğe giren yapılandırma kanunu kapsamına giren ‘alacak türleri’ ve ‘alacaklı idareler’ esas alınarak, bu idarelerin 31 Mart 2017’ye kadar olan kesinleşmiş alacaklarını” kapsayacak.

Tasarı; daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara da yeni bir imkan tanırken ancak yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin, yapılandırılan borçları kapsam dışında bırakıyor.

Ana paranın tahsilinden vazgeçilmeyecek tasarıda, vergi, prim, su borçlarına, ecrimisil ödemelerine, trafik, askerlik ve nüfus cezalarına yapılandırma imkanı getiriyor.

TBMM’de görüşülecek tasarıda; gecikme faizi ve cezası silinip, bunun yerine enflasyona (Yİ-ÜFE) göre güncelleme yapılacak. Peşin ödemeyi seçenler enflasyon tutarının da yarısını ödeyecek. Vatandaşlar isterlerse “6, 9, 12, 18” taksitten birini tercih edecek ve 2 ayda bir ödeme yapacak. Taksitli ödemelerde yeniden hesaplanan borca, belirlenen katsayılar ilave edilecek.

Borç yapılandırma başvuruları tasarının TBMM’de kabul edilmesininden sonra Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla başlayacak. Borcunu yapılandırmak isteyenler; 30 Haziran’a kadar başvuru yapabilecekler.

Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme için son tarih; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na, il özel idarelerine ve belediyelere bağlı tahsil dairelerine olan borçlar için 31 Temmuz, SGK’ya olan borçlar için 31 Ağustos olacak.

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Faizsiz Ev ve Araba Alma Sistemleri Nasıl İşliyor?

Emlak & Konut HaberleriGüncel Haberler

Elazığ’a TÜGVA ve Birevim’den İcathane Atölyesi

Güncel Haberler

Eminevim'den BB Erzurumspor'a Şampiyonluk Prim Desteği

Güncel Haberler

Katılımevim’den Gebzespor’a Sponsorluk Desteği Açıklaması