18 April, 2024

Adana’da kentsel dönüşüm başladı

Adana’da 11 yıldır gündemde olan kentsel dönüşüm projesi Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ortaklığıyla gerçekleştiriliyor.

birevim faizsiz ev

Adana Göl Mahallesi’nde kentsel dönüşüm için ilk kazmalar vuruldu. Adana Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ortaklığıyla gerçekleştirilen projede 175 gecekondu ve çarpık binanın yıkımına başlandı.

220 dönüm alanda yürütülen projede yüzde 70 oranında hak sahipleriyle anlaşıldı. Hak sahibi vatandaşların mağdur olmamasına hassasiyet gösteren Adana Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ, tapusu veya mülkiyet hakkı bulunmayan vatandaşlara da aynı yerde konut sahibi olma hakkı tanıdı.

En küçük konut 100 metrekare 

Göl Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde 4 tip yeni konut yapılacak. Kentsel dönüşüme konu olan arazide 100 metrekare 2+1, 120 metrekare 2+1, 149 metrekare 3+1 ve 180 metrekare 4+1 büyüklüğünde daireler inşa edilecek. Proje kapsamında bölgede yüksek standartlarda bulvar, yeşil alan ve sosyal donatılar yer alacak. Projenin hayata geçirilmesiyle Adnan Menderes Bulvarı’na alternatif, 23 metre genişliğinde yeni bir bulvar Adana’ya kazandırılmış olacak.

Çevrenin korunmasına dikkat edildi

Adana Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma çalışmalarında ev ve iş yerlerinin yanı sıra bahçelerdeki ağaçların da güncel değerlemesini yaptı. Yıkım yapan ekipler, kuş yuvalarının bozulmamasına da azami gayret gösterdi. İş makineleri çalışmaya başlamadan önce binaları kontrol eden belediye görevlileri, gördükleri kuş yuvalarını alıp, çevredeki uygun ağaçlara yerleştirerek, çevrenin korunmasına yönelik duyarlılıklarını ortaya koydu.

birevim
Paylaş