Güncel Haberler

Anayasa değişikliği kabülünün ardından 3 madde yürürlükte

Anayasa değişikliğini öngören referandum oylamasından EVET çıktı. Değişikliklerin büyük çoğunluğu 3 Kasım 2019’da hayata geçecek.

Anayasa değişikliğini öngören referandum oylamasından % 51.4 ile EVET çıktı. Değişikliklerin büyük çoğunluğu 3 Kasım 2019’da hayata geçecek. Ancak 18 maddelik değişikliğin 3 maddesi hemen yürürlüğe girecek.

HSYK YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 30 gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) olarak yeniden yapılandırılacak. Yeni HSK’da üye sayısı 23’den 13’e inecek. HSK’nın Adalet Bakanı ve müsteşarı kurulun doğal üyesi olarak kalacak. 4 üyeyi cumhurbaşkanı seçecek, 7 üye ise, Meclis tarafından seçilecek. Yeni HSK üyeleri kesin seçim sonuçlarının Resmi Gazete’de yayımlanmasını takip eden 1 ay içerisinde seçilecek.

ANAYASANIN O MADDESİ DEĞİŞTİRİLDİ

Yapılan bir diğer düzenleme de partili cumhurbaşkanlığı. Anayasa’nın 101. maddesi değiştirildi. O maddede yer alan “Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği kesilir” ifadesi kaldırıldı. Bu maddeyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ak Parti’ye üye olabilmesinin önü açı açıldı. Halkın onayından geçen diğer maddeler, ilk yapılacak genel seçimde uygulamaya girecek. Anayasa’da ilk genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi 3 Kasım 2019 olarak belirlendi. Ancak bu tarihin öne alınması da mümkün olacak.

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Faizsiz Ev ve Araba Alma Sistemleri Nasıl İşliyor?

Emlak & Konut HaberleriGüncel Haberler

Elazığ’a TÜGVA ve Birevim’den İcathane Atölyesi

Güncel Haberler

Eminevim'den BB Erzurumspor'a Şampiyonluk Prim Desteği

Güncel Haberler

Katılımevim’den Gebzespor’a Sponsorluk Desteği Açıklaması