15 June, 2024

Ankara- İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı ne zaman açılıyor?

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nde çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. 2012 yılında çalışmalara başlanan projenin 2019’da hizmete sunulması bekleniyor.

birevim faizsiz ev

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi bittiğinde 14 saat olan ulaşım süresi 3.5 saate düşecek. Proje hakkında bilgi veren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, “İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı bir yandan ulaşımda konfor ve güvenliği artırırken, diğer yandan da seyahat alışkanlıklarını ciddi biçimde dönüştürerek ekonomiye önemli katkılar sağlayacak. Projeyle birlikte, yüksek hızlı tren, otoyollar ve bölünmüş yollarıyla İzmir’imizin çok daha gelişmiş hale gelmesi sağlanmış olacak. Bu tarihi projenin, 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.” dedi.

Kaya sözlerine şöyle devam etti; “6 kesimden oluşan projede çalışmalar hızla devam ediyor. 167 kilometrelik Ankara (Polatlı) – Afyonkarahisar kesiminde altyapı yapım çalışmaları yüzde 40 fiziki ilerlemeyle devam etmektedir. 89 kilometrelik Afyonkarahisar – Uşak (Banaz) kesimi ile Afyonkarahisar direkt geçişi altyapı yapım işi için yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar hızla devam etmektedir. 90,6 kilometrelik Banaz-Eşme kesimi altyapı yapım işinde de yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış ve çalışmalara başlanmıştır. 74 kilometrelik Eşme-Salihli kesimi altyapı yapımı için 11.07.2017’de mali teklifler alınacaktır. 68 kilometrelik Salihli-Manisa kesimi altyapı yapımı için yüklenici firma ile 11.04.2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 26.04.2017 tarihinde de yer teslimi yapılmıştır. 34 kilometrelik Manisa-Menemen kesiminde, hattın 2 ve 3 hatlı hale getirilmesi amacıyla altyapı ve üstyapı yapım işleri için yer teslimi yapılmış olup çalışmalar devam etmektedir.”

 

birevim
Paylaş