21 May, 2024

Ankara Metro Durakları

Türkiye’nin ikinci büyük şehri Ankara’da yer alan Ankara metro durakları oldukça geniş bir ağa sahip olması ile bilinmektedir. 59 km’lik bir uzunluğa sahip olan Ankara metrosu, 4 metro hattı ile birlikte bir teleferik işletmesinden oluşmaktadır. Hızlı ve geniş bir ağa sahip olması nedeniyle de Ankara metro durakları yolcular tarafından büyük bir yoğunluğa sahiptir. Özellikle sabah saatlerinde ulaşım için metro duraklarında büyük topluluklar yer almaktadır. Uzun bir hatta sahip olan Ankara metrosu, pek çok semtte olan durakları ile de ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

birevim faizsiz ev

Ankara Metro Durakları

Ankara metro hattı olarak bilinen Ankaray’ın durakları; Dikimevi, Kurtuluş (aktarma: Sincan-Kayaş Banliyö Tren Hattı), Kolej, Kızılay (aktarma: M1, M2), Demirtepe, Maltepe,  Anadolu, Beşevler, Bahçelievler, Emek, AŞTİ ve Söğütözü’dür.

M1 Batıkent Metro durakları; Kızılay (aktarma: Ankaray, M2), Sıhhıye (aktarma: Sincan-Kayaş Banliyö Tren Hattı), Ulus, Atatürk Kültür Merkezi, Akköprü, İvedik, Yenimahalle (aktarma: Yenimahalle-Şentepe Teleferik Hattı), Demetevler, Hastane, Macunköy, Ostim ve Batıkent (aktarma: M3) olarak hizmet vermektedir.

Ankara metro hattı M2 metro durakları; Kızılay (aktarma: Ankaray, M1), Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü (aktarma: Ankaray), MTA, Orta Doğu Teknik Üniversitesi,  Bilkent, Tarım Bakanlığı/Danıştay, Beytepe, Ümitköy, Çayyolu ve Koru’dur.

M3 metro hattı durakları; Batıkent (aktarma: M1), Batı Merkez, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 5, Devlet Mahallesi, Harikalar Diyarı, Fatih, GOP ve OSB-Törekent’tir.

M4 metro hattı durakları Kızılay (aktarma: Ankaray, M1, M2), Adliye, Gar, AKM, ASKİ, Dışkapı, Meteoroloji, Belediye, Mecidiye, Kuyubaşı, Dutluk ve Gazino’dur.

M5 metro hattı durakları ise; Sıhhiye, Gençlik Parkı, Hacı Bayram, Aktaş, Gülveren, Siteler, Ulubey, Solfasol, Kuzey Ankara, Pursaklar-1, Pursaklar-2, Saray, Otonomi, Fuar Alanı ve Esenboğa Havalimanı’dır.

Ankara Metro Saatleri

Ankara metro saatleri günün erken saatlerinde başlamakta ve gece geç saatte de son bulmaktadır. Şehrin dört bir yanında hizmet veren Ankara metrosu, sık yapılan kalkışlar ile yolcuları diledikleri yere kısa zamanda ulaştırmaktadır.

M1 hattı 06.00’da başlamakta 01.00’da son bulmakta, M1 Batıkent İstasyonu 06.00’da başlamakta ve 01.25’te son bulmakta, M2 hattı, 06.00’da başlamakta ve 00.40’ta son bulmakta, M4 hattı ise 06.00’da başlamakta ve 00.14’te son bulmaktadır. Ankara metro saatleri resmi tatillerde ya da bayram günlerinde değişiklik gösterebilmekte, bu değişiklikler de yolcular için metro hattının web sayfasında duyuru olarak yayınlanmaktadır.

Ankara Metro Haritası

Ankara metro durakları

Ankara metro haritası çok büyük bir ağa sahip olan metro hatları arasında yer almaktadır. M1 metrosu olarak bilinen ve Kızılay ile Batıkent arasında hizmet veren metro hattının uzunluğu 14.461 m, M2 olarak bilinen ve Kızılay Çayyolu arasında hizmet veren metro hattının uzunluğu 16.590 m, M3 olarak bilinen ve Batıkent Sincan arasında hizmet veren metro hattının uzunluğu 15.360 m ve M4 olarak bilinen Ankara metro haritasının uzunluğu ise 9.2 metredir. Devamlı olarak faaliyet gösteren bu metro hatlarına ek olarak teleferik hattı da bulunmaktadır. Yolcular diledikleri zaman teleferik hattını da kullanarak ulaşmak istedikleri noktalara varış gerçekleştirebilmektedir. Büyük bir ağa sahip olmasının yanı sıra tren kalkış saatlerinin arası da ortalama olarak 4 dakika olarak belirlenmiştir.

birevim
Paylaş

10 Comments

  1. Selda Gül Reply

    Gece 1 saat fazladan çalışıyor olmaları çok güzel, bazen işten geç çıkıyorum metro sayesinde hızlı geçiyorum evet 🙂

  2. Serpil Erdoğan Reply

    Ankara metro duraklarının en güzeli her durakta olan güvenlik görevlileri birer abi edasıyla yardımcı oluyor. Son zamanlarda kadın olarak dışarıda gece vakitlerde bulunduğumuzda tedirgin oluyoruz ister istemez

  3. İbrahim Güneş Reply

    Ankara’da yeni metro durağı çalışmaları gördüm, git gide büyüyor başkentimizin metro durakları 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

3 + eight =