411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Trend Yaşam

Ankara Metro Durakları

Türkiye’nin ikinci büyük şehri Ankara’da yer alan Ankara metro durakları oldukça geniş bir ağa sahip olması ile bilinmektedir. 59 km’lik bir uzunluğa sahip olan Ankara metrosu, 4 metro hattı ile birlikte bir teleferik işletmesinden oluşmaktadır. Hızlı ve geniş bir ağa sahip olması nedeniyle de Ankara metro durakları yolcular tarafından büyük bir yoğunluğa sahiptir. Özellikle sabah saatlerinde ulaşım için metro duraklarında büyük topluluklar yer almaktadır. Uzun bir hatta sahip olan Ankara metrosu, pek çok semtte olan durakları ile de ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Ankara Metro Hattı

Ankara metro hattı olarak bilinen Ankaray’ın durakları; Dikimevi, Kurtuluş (aktarma: Sincan-Kayaş Banliyö Tren Hattı), Kolej, Kızılay (aktarma: M1, M2), Demirtepe, Maltepe,  Anadolu, Beşevler, Bahçelievler, Emek, AŞTİ ve Söğütözü’dür.

M1 Batıkent Metro durakları; Kızılay (aktarma: Ankaray, M2), Sıhhıye (aktarma: Sincan-Kayaş Banliyö Tren Hattı), Ulus, Atatürk Kültür Merkezi, Akköprü, İvedik, Yenimahalle (aktarma: Yenimahalle-Şentepe Teleferik Hattı), Demetevler, Hastane, Macunköy, Ostim ve Batıkent (aktarma: M3) olarak hizmet vermektedir.

Ankara metro hattı M2 metro durakları; Kızılay (aktarma: Ankaray, M1), Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü (aktarma: Ankaray), MTA, Orta Doğu Teknik Üniversitesi,  Bilkent, Tarım Bakanlığı/Danıştay, Beytepe, Ümitköy, Çayyolu ve Koru’dur.

M3 metro hattı durakları; Batıkent (aktarma: M1), Batı Merkez, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 5, Devlet Mahallesi, Harikalar Diyarı, Fatih, GOP ve OSB-Törekent’tir.

M4 metro hattı durakları Kızılay (aktarma: Ankaray, M1, M2), Adliye, Gar, AKM, ASKİ, Dışkapı, Meteoroloji, Belediye, Mecidiye, Kuyubaşı, Dutluk ve Gazino’dur.

M5 metro hattı durakları ise; Sıhhiye, Gençlik Parkı, Hacı Bayram, Aktaş, Gülveren, Siteler, Ulubey, Solfasol, Kuzey Ankara, Pursaklar-1, Pursaklar-2, Saray, Otonomi, Fuar Alanı ve Esenboğa Havalimanı’dır.

Ankara Metro Saatleri

Ankara metro saatleri günün erken saatlerinde başlamakta ve gece geç saatte de son bulmaktadır. Şehrin dört bir yanında hizmet veren Ankara metrosu, sık yapılan kalkışlar ile yolcuları diledikleri yere kısa zamanda ulaştırmaktadır.

M1 hattı 06.00’da başlamakta 01.00’da son bulmakta, M1 Batıkent İstasyonu 06.00’da başlamakta ve 01.25’te son bulmakta, M2 hattı, 06.00’da başlamakta ve 00.40’ta son bulmakta, M4 hattı ise 06.00’da başlamakta ve 00.14’te son bulmaktadır. Ankara metro saatleri resmi tatillerde ya da bayram günlerinde değişiklik gösterebilmekte, bu değişiklikler de yolcular için metro hattının web sayfasında duyuru olarak yayınlanmaktadır.

Ankara Metro Haritası

Ankara metro haritası çok büyük bir ağa sahip olan metro hatları arasında yer almaktadır. M1 metrosu olarak bilinen ve Kızılay ile Batıkent arasında hizmet veren metro hattının uzunluğu 14.461 m, M2 olarak bilinen ve Kızılay Çayyolu arasında hizmet veren metro hattının uzunluğu 16.590 m, M3 olarak bilinen ve Batıkent Sincan arasında hizmet veren metro hattının uzunluğu 15.360 m ve M4 olarak bilinen Ankara metro haritasının uzunluğu ise 9.2 metredir. Devamlı olarak faaliyet gösteren bu metro hatlarına ek olarak teleferik hattı da bulunmaktadır. Yolcular diledikleri zaman teleferik hattını da kullanarak ulaşmak istedikleri noktalara varış gerçekleştirebilmektedir. Büyük bir ağa sahip olmasının yanı sıra tren kalkış saatlerinin arası da ortalama olarak 4 dakika olarak belirlenmiştir.

Benzer Yazılar
Trend Yaşam

2019 Bahçe Dekorasyon Trendleri

Trend Yaşam

Amerikan Mutfak Nedir?

Trend Yaşam

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Trend Yaşam

Yunanistan’dan Ev Nasıl Alınır?