18 May, 2024

Ankara’da ev almanın püf noktaları

Ankara’da ev almak için biraz birikiminiz var ve doğru adım atmak için araştırmalara devam ediyorsunuz. Hayalinizdeki eve kavuşmak için birikimlerinizi boşa harcamak, yanlış adımlar atmak istemiyorsunuz. O halde yazımızı dikkatlice okuyun. İşte Ankara’da ev almanın püf noktaları…

birevim faizsiz ev

KRİTERLERİNİZİ BELİRLEYİN

Alacağınız evin özelliklerini belirleyin. Ankara’nın hangi semtinde, oda sayısı, bina yaşı gibi kriterler bütçenizi oluşturmanızda etkili olcaktır. Fazla bir birikiminiz yoksa kriterlerinizi minumum tutmakta fayda var.

BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Öncelikle ne kadar birikiminiz olduğunu belirleyin. Unutmayın peşinatınız ne kadar yüksek olursa ödeyeceğiniz taksitler de o kadar düşük olur. Aylık bütçenizi belirleyerek ne kadar taksit ödeyebileceğinizi hesaplayın. Bu doğrultuda bankalarla görüşerek ihtiyacınız olan tutarı hesaplayın.

FAİZ ORANLARINI KARŞILAŞTIRIN

Her banka müşterilerine farklı faiz oranları sunar. Bankadan kredi çekmeye karar verdiğinizde tüm bankaları dolaşarak faiz oranlarını, sigorta kesintilerini ve masrafları öğrenerek karşılaştırma yapın. Uzmanlar, 2017 yılında faiz oranlarının emlak sektörü için düşük olacağını iddia ediyor.

TEMELDEN PROJE TERCİH EDİN

Ev almak için zaman sıkıntınız yoksa yatırım amaçlı düşünüyorsanız inşaat halindeki projeleri değerlendirebilirsiniz. Riskleri azaltmak için inşaat firmasının daha önceki işlerini referans olarak değerlendirebilirsiniz. Fakat imzalayacağınız sözleşmeyi dikkatlice incelemeyi unutmayın.

birevim
Paylaş