21 May, 2024

Antalya’da Örnek Kentsel Dönüşüm

Antalya Kepez’de örnek bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçiyor. Antalya Belediyesi şirketi Antepe ve Sanpaş’ın desteklediği, Sur Yapının ise yapımını üstlendiği proje, geri dönüşüm alanında bir örnek teşkil edecek.
Proje 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Çalışmaların tamamı akıllı ve örnek dönüşüm metodlarına sahip. Ön talep süreci halen devam eden projede araziden çıkan molozlar geri dönüşüm yoluyla tekrar konut yapımında kullanılıyor. Devam eden projeden çıkan yaklaşık 600 ton demir geri kazanıma gönderildi. 114 ton ahşapsa yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Projenin yapıldığı arazi üzerindeki 10 bin 764 ağaç, peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere muhafaza altına alındı ve bölgede yaşayan sokak hayvanları için özel barınaklar inşa edildi.

birevim faizsiz ev

8 Yıl İçinde Tamamlanacak
8 milyar lira yatırım değeri bulunan projebin tamamlanması 8 yılı bulacak. 16-17 bin konutun olacağı arazide, satışların ay sonunda başlanması öngörülüyor. Konutder Başkanı Z. Altan Elmas, projenin 54 bin kişeye istihdam sağladığını söyledi. Elmas, yalnızca Antalya’da değil, İstanbul ve Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, KOnya, Afyon, Isparta, Denizli ve Mersin başta olmak üzere 69 ilden talep aldıklarını ve ön talep sayısının 19 binin üzerinde olduğunu ekledi.

Örnek Bir Proje
Çevreci ve örnek bir projeye imza attıklarını söyleyen Elmas, “Bütün binalardan çıkan malzemeler değerlendirildi. Özellikle beton ve tuğla kırığı şeklinde olan moloz malzemeler geri dönüşüm tesisleri kurularak, alt yapılarda, yollarda malzeme olarak kullanılıyor. Bahçelerde yer alan anıtsal ağaçları yerinde bıraktık. Meyve ağaçları ve nitelikli ağaçların tamamını markalayarak peyzaj alanına taşıdık” dedi. 5 bin 73 hak sahibine konutlarını teslim edeceklerini söyleyen Elmas, “Bununla beraber farklı kesimlerden her gelir grubuna uygun, metrekaresi 3 bin lirayla 5 bin lira arasında değişen konutlar da proje dahilinde olacak” şeklinde konuştu. 300 bin metrekarelik büyük bir kent parkın olacağı projede, binalar en fazla 12, en az 5 katlı olacak.

birevim
Paylaş