16 June, 2024

Apartman Karar Defteri Nedir, Nasıl Doldurulur?

Apartman karar defteri yılda en az bir kere yapılan apartman toplantılarının kaydının ve alınan kararların yazıldığı defterdir.

birevim faizsiz ev

Bu defter toplantılarda bütün apartman sakinleri tarafından alınan kararların nizami bir şekilde yazılması gereken bir defterdir. Aynı zamanda bilinmesi gereken en önemli şey ise apartman karar defteri tutulması zorunludur. Tutulmadığı takdirde kat mülkiyet kanuna uyulmamış olacaktır.

Çoğunlukla apartmanın seçilmiş kurulu tarafınca hazırlanır. Alelade bir defter kullanımı yasak olduğu için apartman defterinin kesinlikle özel hazırlanmış ve uygun formatlı bir defter olması gerekmektedir.

Apartman Karar Defterleri Nasıl Hazırlanır?

Kat mülkiyeti kanununun 32. Maddesi kapsamında apartman karar defteri şu özellikleri taşımalıdır;

 1. Kat malikleri tarafınca alınan kararların yazıldığı karar defteri 1’den başlayarak sırayla giden sayfa numarası taşımalıdır.
 2. Belirlenen her sayfa noter tarafından mühürlenmiş yani tasdiklenmiş olmakla beraber, apartmandaki bütün kat malikleri tarafından imzalanır. Çünkü apartman içinde yapılacak işlerin, gelir, giderin ve kararların kanuna uygun olması için noter tasdikine ihtiyaç vardır. Noter tasdiki dolayısıyla apartman karar defterinin kayıtları resmi ortamda da tutulmuş ve onaylanmış oluyor.
 3. Eğer karara aykırı bir oy veren kat maliki var ise neden karşı geldiğini belirterek imza atmalıdır. Numarası olmayan, sayfa sayısı eksik olan apartman karar defterleri kanuna uygun değildir ve geçersiz kabul edilmektedir.
 4. Apartman karar defterinde, apartman toplantıları haricinde ve alınmış kararlar dışında herhangi bir alakasız not yer alamaz.

Yukarıda yazılan kurallara uymayan apartman yöneticisi kat mülkiyeti kanunu 33.maddesinin son fıkrasında geçen cezalar uygulanır.

Apartman Karar Defterlerinde Yazılacak Kararlar Nelerdir?

Apartman karar defterinde yazılacak kararlar ve notlar bütün apartman sakinlerini ilgilendiren kararlardır. Yukarıda da belirtildiği gibi apartmanı ve apartman sakinlerini ilgilendirmeyen hiçbir şey bu deftere not alınamaz. Apartman karar defterinin içermesi gereken konular şöyledir;

 1. Kat malikleri tarafından ortak alınan kararla seçilmiş olan apartman yöneticisi ile bir yılda yapılan bütün toplantılardan ortak kararların bu defterin içerisinde yer alması gereklidir.
 2. Apartman sakinlerinin hepsinin isimleri bu defterin içinde yer almalıdır.
 3. Apartman toplantılarında oylanan kararların, kat sakinlerinin hangisinin ret hangisinin onay verdiği mutlaka deftere işlenmelidir. Tabii ki bu oylar sonucu çıkan sonuçta yazılmalı.
 4. Eğer toplantı sonucunda oylanan karar apartman sakinlerinin çoğunluğundan ret oyu alarak reddedildiyse, sebepleri ile neden ret çıktığı detayları yazılmalıdır.
 5. Binanın geliri ve gideri, banka hesabında bulunan veya kasasında yer alan paranın miktarı da apartman karar defterinde yer almak zorundadır.

Apartman karar defterinin her yıl bitiminden başlayarak bir aylık zaman dilimi içinde notere kapattırılması gerekli ve mecburdur.

Son olarak bazı durumlarda apartman karar defterinin eski apartman yöneticisi tarafından getirilmediği durumlardan konuşmak gerekirse, bu tür durumlarda düz beyaz bir kâğıda yazılması gerekenler yazılır. Bu durumda bunun da resmi geçerliliği vardır.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Bayram Kaplan Reply

  Apartman defterleri apartmanın yöneticisinde mi duruyor yoksa apartmanda bir yönetici dolabı vs var oraya mı konuyor?

 2. Yaşar Tekin Reply

  Apartman defterine alınan kararlar doldurulduğunda tüm apartman sakinleri imza atması gerekir mi yoksa yönetici ve yardımcılarının atması yeterli olur mu?

 3. Uğur Yalçın Reply

  Apartman karar defteri apartman için çok önemli bir defterdir. O apartmanın tüm geçmişini oradan görebilirsiniz

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Uğur Bey,
   Apartman karar defteri apartman toplantılarında alınan karaların ayrıntılı ve net olarak not alındığı defterdir.

 4. Gülşah Koç Reply

  Yaşımız küçük olduğundan apartman karar defterini bilmiyorum ama yönetici vs kavramlarını biliyordum şu an tam anlamıyla anladım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

fifteen − thirteen =