24 April, 2024

Apartman Yöneticiliği Kanunu Nedir?

Bir kişi apartman yöneticiliğine seçilirken görev alanını gösteren bir yönetim planını apartman genel kurulunda onaylatmalıdır. Yönetim planı onaylatılmadığı takdirde bu kişi, kat mülkiyeti kanununun 35. maddesinde yer alan geniş kapsamlı bir görev sorumluluğu ile karşı karşıya kalabilir. Bu geniş sorumluluk nedeniyle apartman işlerine yetişemediği durumlarda ise görevini ihmal ettiği yönündeki eleştirilerle maruz kalabilir.

birevim faizsiz ev

Apartman Yöneticiliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kat Mülkiyet Kanunun 32. maddesine göre apartman yöneticisi olan bir kişinin aşağıda yer alan maddelere dikkat etmesi gereklidir

  • Yöneticilik süreciniz başlamadan önce yöneticiliği biten yöneticiden elinde bulunan defter ve belgeleri tutanakla teslim almalısınız.
  • Yöneticiliğiniz bittiğinde elinizde bulunan defter ve belgeleri yeni yönetime bir tutanakla teslim etmelisiniz.
  • Yöneticiliğiniz süresince normal yönetim giderlerine katılmayacağınızı yönetim planında mutlak surette ifade etmeniz gerekmektedir. Bu durumu belirtmezseniz, sizden sonra gelen yönetimler hissenize düşen normal yönetim giderinin yarısını faizi ile birlikte sizden talep edecektir.
  • Apartman ile ilgili yapılan toplantılarda alınan kararların karar defterine yazılması gerekmektedir. Karar defterinizi noterde tasdik ettirmeniz şartı mevcuttur. Apartman ya da site toplantılarında alınan kararların geçerli olabilmesi için apartman sakinlerinin katılımının yarıdan fazla olması gerekmektedir.
  • Apartman yöneticiliğiniz süresince topladığınız paraları ve avansları gerektiğinde almak için bir bankada, kendi adınıza ancak apartmanınızın yöneticisi sıfatı gösterilmesi şartıyla hesap açtırınız.
  • Apartmanın gelir ve gider kalemleri için noter tasdikli işletme defteri tutmanız gerekmektedir. Apartman Yönetimlerinin Vergi Usul Kanunun Hükümleri çerçevesinde defter tutma yükümlülüğü yoktur.
  • İşletme defterinin sol tarafına giderleri, sağ tarafına ise gelir kalemlerini yazmalısınız. Apartman için yapılan harcamaları muhakkak bir belgeye dayandırmanız gerekiyor. Yaptığınız harcamaları fatura fiş düzenleme kapsamında olan kişilerden almışsanız fiş ve faturanızı mutlak suretle almalısınız. Fiş ya da fatura alamıyorsanız yapılan harcamalarınızda gider pusulası düzenlemeniz ve işi yaptırdığınız kişinin adı, soyadını, adresini ve imzasını mutlak suretle gider pusulasına işlemeniz gerekiyor.
  • Apartmanın sabit gelirleri genel olarak aidatlardan oluşmakta olup tahsil ettiğiniz aidatlara karşılık makbuz düzenlemelisiniz. Düzenlediğiniz makbuzun üstünde kimden, hangi daireden ve hangi aya olduğuna dair bilgileri muhakkak yazmalısınız.

Yukarıdaki hususlara dikkat etmeniz apartman yöneticiliği yaptığınız süreç içerisinde ileride çıkabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

twelve + one =