18 May, 2024

Apartman yönetmeliği kanunu nedir?

Apartmanlarda uyulması gereken kurallar,, Apartman Yönetmeliği Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Bina içerisinde uyulması gereken kurallar ve uyulmadığı takdirde yaptırımlar, Apartman Yönetmeliği Kanunu’nda yer alır.

birevim faizsiz ev

Eğer müstakil bir yaşam alanınız yoksa, uymanız gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallar, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 42 ve 43.maddesinde açıkça belirtilmiştir.

– Eğer binanın zemin katında işyeri vasfında alanlar mevcut ise bu dükkanlarda patlayıcı madde satılması yasaktır ve akaryakıt ya da tüp gaz bayii olarak kiralanması kesinlikle yasaktır. Herhangi bir kişiye yanıcı ya da patlayıcı madde depolaması amacı ile kiralanamaz.

– Söz konusu dükkanda gürültü oluşturabilecek, sarsıntı oluşturan ya da pis kokular yayılmasına sebebiyet veren iş alanları için kiralama yapılamaz.

– Şahıslar ikamet ettikleri konutu başka birine daha kiralayamaz ve evi başka bir amaçla kullanamaz.

– Bina dahilinde olan ortak kullanım alanlarının, korunması ve temiz tutulması için gerekli işler ortak olarak yapılacaktır.

– Apartman içerisinde gerçekleşen toplantılar dahilinde kiracı olan şahısların oy kullanma hakları yoktur.

– Söz konusu olan apartmanın yöneticiliği konumuna seçilmiş olan kişi ne sebepten olursa olsun bütün kat maliklerinden toplayacağı ücretleri ne konuda apartmanın hangi ilgili kısmı için harcadığının makbuzunu bütün kat maliklerine ibraz etmesi gerekmektedir.

– Kat malikleri binanın mimari durumu ve dayanıklılık durumunu korumak ve bakım ve temiz tutmak hususunda bilhassa dikkatli olmaları gerekmektedir. Sözü geçen bina geneline ait olan bağımsız alanlar ve eklerin kullanımı esnasında diğer kat maliklerinin huzurunu kaçıracak türden herhangi bir aykırı davranış ve hareketlerden kaçınmak zorundadırlar.

– Apartman genelinde televizyon, radyo, müzik sistemi ya da pikap gibi müzik aletlerini kesinlikle yüksek sete kullanarak komşuları rahatsız edemezler, ev içerisinde ve ortak kullanım alanlarında yüksek sesle konuşamazlar. Hiçbir kat maliki pencere ya da balkondan kilim, halı ve bu gibi şeyleri silkeleyemez ve çöp ile su dökemez. Ev içerisinde ya da ortak kullanım alanlarında patlayıcı ve yanıcı madde bulunduramazlar.

birevim
Paylaş