21 May, 2024

Arsa emsal gabari nedir?

Gabari kelimesi karşımıza sıklıkla karayolları, inşaat ve emlak sektöründe çıkmaktadır. Maksimum yükseklik, genişlik veya uzunluk ifadesi olarak kullanılan gabari kelimesi aynı zamanda kara yollarında viyadüklerden geçerken maksimum yüksekliği belirten gabari tabelalarında da kullanılmaktadır.

birevim faizsiz ev

Emlak sektöründeki gabari ise bir binanın ulaşabileceği maksimum yüksekliğini ifade eden birimdir. Gabari ölçüleri arsanın bağlı bulunduğu bölgeye ve arsa ölçülerine göre değişiklik göstermektedir.

Emsal; arsa emsal değeri, imar planı doğrultusunda bir parsel üzerine inşa edilecek yapının toplam inşaat alanı sınırlarının belirlendiği hesaplamaya deniyor. Kısaca KAKS (kat alanı katsayısı) olarak ifade edilen emsal değeri arsa inşaat alanının kat sayısını belirliyor.

Arsa emsali ile gabari terimleri birbiri ile ilişkili kelimelerdir ve emlak sektöründe karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Arsa emsali ile gabari terimleri inşaatına başlanacak bir yapının boyut sınırlarına ilişkin hükümler veriyor.

Gabari Nasıl Belirlenir?

Gabari, inşaat yapacağınız arsanın bağlı olduğu belediye tarafından belirlenmektedir. İnşaat için ruhsat almaya gittiğinizde bu rakam size tebliğ edilir. Vatandaşlar arasında kat müsaadesi olarak da bilinen gabari yapacağınız inşaatın kaç katlı olduğunun tebliğ edilmesidir. Teknik yazımlarda “h” olarak ifade edilir. 0,5 h çatı payı çıkıldıktan sonra kalan yükseklik binanızın maksimum ulaşabileceği maksimum yüksekliği ifade eder. Bu yükseklik 3’e bölünerek kat sayısına ulaşılır.

 

birevim
Paylaş