15 June, 2024

Askeri alanlar kentsel dönüşümde kullanılacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, askeri alanların kentsel dönüşümde kullanılması konusunda bazı açıklamalarda bulundu.

birevim faizsiz ev

15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri arazilerin şehir dışına taşınılması konusunda karar alınmıştı. Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Özhaseki 7.5 milyon binanın dönüşümü için 5 milyar dolarlık kaynak gerektiğini belirterek yurt dışındaki yatırım bankalarından elde edilecek krediyi faizsiz olarak belediyelere vermeyi planladıklarını söyledi.

Özhaseki, kentlerin çeperlerinde kalmış topçu birlikleri gibi ağaçsız arazileri de planlama ile değerli hale getirerek, kentsel dönüşümün finansmanında kullanabileceklerini belirtti.

Özhaseki, “Askeri alanlar biraz netameli bir konu ama şehrin içerisinde kalmış ve yeşilse yüzde yüz park olacak. Şehrin çeperlerinde topçu birlikleri var. Top, tüfek, atış sesine insanların tahammülleri yok. İki tane ağaç da yok. O zaman bu askeri alanların kentsel dönüşümde kullanılması doğru” dedi.

Hazine arazileri konusuna da değinen Özhaseki şunları kaydetti: “Şehir içleri ve şehir çeperlerinde alanlar var. İstanbul’da merkezde olmasa da 10 kilometre uzağında bulunur. Hazine tarafından kamuya tahsis edilmiş ancak kullanılmayan alanlar var. Tahsis amacına uygun hareket edilmiyorsa elimizde bayağı alan oluşur.”

birevim
Paylaş