18 April, 2024

Ataşehir’in Yeni Cazibe Alanı!

Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, Studio Vertebra imzalı tasarımla hayata geçiyor. Park, toplam 61.000 m2’lik alan ile bölgenin yeni çekim merkezi olmaya aday.

birevim faizsiz ev

Park üzerinde barındırdığı farklı sosyal alanlarla dikkat çekiyor. Sergi alanları, performans merkezi, gastronomi merkezi ve çocuklar için etkinlik mekanlarıyla Ataşehir için bir  cazibe merkezi konumunda. Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, bölgenin sosyal hayatına nitelikli bir kamusal alan kazandıracak özelliklere sahip durumda.

Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra imzasına sahip.  Park kompleksi kuruluşundan bu yana mimari, iç mimari ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte ‘çok disiplinli’ tasarından meydana geliyor.

Studio Vertebra’dan: Ataşehir Belediyesi Kent Parkı!

İstanbul Ataşehir’de 61.000 m2’lik bir alanda üzerine  konumlanan  Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, birçok özelliğine sahip. Bulunduğu bölgeyi canlandırıp bir çekim merkezi oluşturması hedeflenerek tasarlanan  park, bölgenin sosyal hayatına nitelikli bir mekan kazandırmayı amaçlıyor. Bu nedenle park kapsamında; performans merkezi, gastronomi merkezi, şef restoranları, kitap kafe ve çocuklar için etkinlik alanlarına da  yer veriliyor.

Parkta yer alan her bir alanın  kendi başlarına çekim oluşturması ve armonik olarak birbirlerini desteklemesi, Studio Vertebra’nın “tümel proje anlayışı”nı ortaya koyuyor. Büyük bir park olarak tanımlanabilecek projenin yaklaşık %85’ini yeşil alanlardan meydana geliyor.

Arazide yer alan mevcut eğim, yapıların kademeli olarak yerleşmesine imkân sağlamış durumda. Projenin ana odağı olan meydan ve etrafındaki birimler bodrum katta bütünleşerek bölgenin otopark ihtiyacına cevap vermiş. Endüstriyel bir yaklaşım ile tasarlanan yapılarda geniş saçaklara, taş duvarlara ve çelik kolonlara yer verilmiş.

Ataşehir’in Yeni Cazibe Merkezi!

Öte yandan park alanı; yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, sosyal bileşke noktaları oluşturmak ve hat boyunca dinamik bir tecrübe yaşatmak için “seyyar”, küçük ölçekli yeme – içme birimleri sayesinde küçük avlular tasarlandı. Ayrıca, 5.000 kişilik açık aktivite alanı, yeşil zemine sahip olarak tasarlanmış ve ses izolasyonu doğal bitkilerle sağlanacak biçimde planlanmış.

Öte yandan; toplu spor aktiviteleri, festivaller, konserler gibi aktivitelere imkân verecek şekilde tasarlandı. Çocuk Bilim Müzesi ise, çocukları eğlendirirken bilgilendirecek ve çeşitli sergilere ev sahipliği yapacak. Ataşehir  Belediyesi Kent Parkı, tamamlandığında Ataşehir’de “landmark etkisi” oluşturacak ve bölgenin sosyal hayatını zenginleştirecek şekilde planlandı.

birevim
Paylaş