18 July, 2024

Avcılar imarında yeni dönem başlıyor

İstanbul Avcılar’da imar değişikliği yapılarak binalardaki 4 kat sınırlaması kaldırıldı.

birevim faizsiz ev

1999 yılındaki Marmara Depremi’nden en çok etkilenen yerlerden biri olan Avcılar’da yeni bir dönem başlıyor. Depremden zarar gören binaların yıkılarak yeniden inşa edilmesinde büyük bir engel olan 4 kat sınırlaması kaldırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Avcılar’ın Merkez, Ambarlı, Cihangir, Denizköşker, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala, Üniversite Mahallelerinin yeniden inşasını sağlayacak imar planları oybirliği ile kabul edildi.

Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilen kararda, yüksek katlı yapılarda oturan vatandaşların hak kaybına uğramasına neden olacak 4 kat sınırlaması kaldırıldı.

Hak mahrumiyetini önlemek ve depreme dayanıklı modern yapılar inşası için yapılan imar planı değişikliği hem hak mahrumiyeti yaşayacak olan vatandaşların haklarını geri vermeyi, hem de eskimiş binalarının yenilenerek, olası bir afet durumuna karşı dayanıklı hale gelmesini amaçlıyor.

Planda yüksekliğin en çok 15.50 metre olarak belirtilen alanlarda yapı yüksekliği en çok 5 kat olarak; yüksekliğin en çok 18.50 metre olduğu alanlarda ise 6 kat uygulama yapılabilecek.

birevim
Paylaş