18 July, 2024

Ayder Yaylası’nda dönüşüm başlıyor

TOKİ Ayder Yaylası’nda yeni bir proje geliştirecek. TOKİ 110 hektardan oluşan bölümü düzenleyerek yayla rehabilitasyonu projesini hayata geçirecek.

birevim faizsiz ev

TOKİ Ayder Yaylası projesini geliştirirken sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve mimarların da görüşlerini alacak. Konu hakkında görüşlerini dile getiren TOKİ Başkanı Ergün Turan Avrupa’daki örneklerin değerlendirileceğini ve en uygun modelin baz alınacağını kaydetti.

TOKİ AYDER YAYLASI’NDA DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATIYOR

Turan, Proje Hazırlama Danışmanlık Firması BHA İmar Planlama şirketiyle TOKİ’nin arama konferanslarına ilerleyen günlerde başlayacağının altını çizdi. Konferanslar kapsamında Ayder Yaylası sakinlerinin kurmuş oldukları yerel derneklerle de iletişime geçecek olan TOKİ, tüm önerileri göz önüne alacak. Sivil toplum kuruluşlarının önerilerini Avrupa ülkelerindeki yaylalarla sentezleyecek olan TOKİ, Ayder Yaylası için dönüşüm sürecini başlatacak.

Yayla dönüşümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının önemli olduğunu vurgulayan Turan, Ayder Yaylası içerisindeki betonların geride kalmasını hedeflediklerini söyledi. Başkan Turan; “Türkiye’deki yaylaları eski güzel günlerine döndürmek için kapsamlı bir çalışma yapacağız. Ayder için yerinde inceleme bizler için öncelik olacak. Merkezde oturarak dönüşümü başlatmayacağız. En uygun modelin bulunması adına 6 aylık bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Arama konferansları dahilinde herkesin düşüncesini ve önerisini alacağız. Bu önerileri en iyi ve en uygun modele dönüştüreceğiz” dedi.

birevim
Paylaş