18 April, 2024

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

Hem önemli bir yatırım olması hem de insanların gereksinimleri olduğu için gayrimenkul alımı her zaman için son derece doğru olan kararlardan bir tanesidir. Bugün gayrimenkul alımında çok farklı biçimlerde alım yapılabilmektedir. Doğrudan sahibinden alınabilir. Emlak firmaları kanalı ile alınabilir ya da bankalardan satılık gayrimenkul alınabilir.

birevim faizsiz ev

Burada gayrimenkul kavramını sadece ev ile sınırlı bırakmamak gerekir. Bunun yanında tarla, arsa, fabrika, apartman, devre mülk, otel, ofis gibi birçok taşınmaz bu kapsam içinde yer almaktadır ve bankalar kendi portföylerinde olan bu taşınmazları dönem dönem satışa sunmaktadır.

Bankalardan Satılık Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Bankalardan satılık gayrimenkul almak isteyenlerin takip etmeleri gereken belli başlı yöntemler vardır. Öncelikli olarak bu yöntem ile ev alacak olanlar mutlaka bankaların satılık gayrimenkul sayfalarına ana sitelerinde duyurular kısmından girerek düzenli olarak takip etmelidir. Ayrıca kimi web sitelerinde bankalardan icra nedeniyle satılan evlerin ilanları da bulunmaktadır. Bu ilanlar belli süreler ile yayınlandığından düzenli olarak takip etmek gerekir. Bankalar ilgili gayrimenkul için ihale açarak ihaleye girenler arasında en yüksek fiyatı veren kişiye gayrimenkulün satışını gerçekleştirmektedir.

Kişi kendisine uygun olan ilanı gördüğü zaman o zaman bankanın kendi internet sitesi üzerinden başvuru yapmalı ve ödenmesi gereken teminat bedelini ödemeli ayrıca istenen evrakları bankaya belirtilen süre zarfında ödemelidir. Zamana dikkat etmek burada oldukça önemlidir. Ayrıca ihaleye girmeden önce arzu edilir ise evde görülebilir. Ev ile ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Eğer kişi evi almaya ihaleyi kazanarak hak kazandı ise o zaman kalan parayı ödeyerek evin alımını gerçekleştirebilir.

Neden Bankalardan Satılık Gayrimenkul Alınmalıdır?

İnsanların bankalardan türü ne olursa olsun gayrimenkul almasının birçok avantajı vardır. Bunların en başında piyasa değerinin çok çok altında istenen taşınmazın alınmasıdır. Bunun yanında emlak danışmanlık firmalarına ödenen yüzdesel rakamlar kişinin kendi cebinde kalmaktadır. Bunun yanı sıra KDV ödenmemesi çok önemli avantajlar arasındadır. Dahası evin ihalesi kaybedilse bile teminat bedeli yanmamakta ve kişiye doğrudan geri ödemesi yapılmaktadır. Her açıdan banka kanalı ile ev almak son derece avantajlı olan bir durumdur.

Banka Kanalı ile Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu noktada özellikle ev alımlarında ciddi bir araştırma yapılmalı ve eve dair tüm bilgiler edinilmelidir. Öncelikle evin gerçek değeri gerçekten o değer mi her ne kadar fiyat düşük olsa da öğrenilmelidir. Bunun yanında evin üzerinde herhangi bir şerh var mı bu da öğrenilmesi gereken diğer bir husustur.Açık artırmada sırf evi almak için hak etmediği yükseklikte bir para teklif edilmemelidir.Eve dair bir itiraz var mı, evin belediyeye vergi borcu var mı öğrenilmelidir. Ayrıca iyice piyasa araştırması yapıldıktan sonra kişinin kendi gereksinimlerine uygun doğrultuda doğru yerden satması gerektiğinde zarar etmeyeceği türden seçimler yapması gerekir.

birevim
Paylaş