21 May, 2024

Başbakandan Kentsel Dönüşüm Müjdesi

Başabakan Binali Yıldırım, Antalya Belek Atlantis Otel’de düzenlenen düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile sektörün önde gelen firmaları da etkinlikte yer aldı.

birevim faizsiz ev

Kentsel dönüşüm için özel bir faiz tarifesini 2018’den itibaren hayata geçireceklerini belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Harç muafiyeti yüzde 150’ye çıkarılacak” dedi. Kentsel dönüşüm için özel bir faiz tarifesini hayata geçireceklerini aktaran Yıldırım, 2018’i tarih gösterdi. Başbakan Yıldırım, “Vatandaşımıza evin dönüşümü yapacağı binanın metrekaresi kadar harç muafiyeti sağlıyoruz geri kalan bölüm içinse harç alıyoruz. Bu durum dönüşüm yapan vatandaşa yük getiriyor. Bu konuda çalıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harç muafiyetini yükseltme kararı aldı. Harç muafiyeti yüzde 150’ye çıkarılacak” dedi. Mülk sahiplerine yapılan ikamet yardımında ikamet bildirme şartının kaldırılacağını aktaran Yıldırım, “Gecekondu sahibi, kiracılar, tapusu olmayanlar ikametini belgelendiremiyor. Bu mağduriyeti gidermek için de mülkiyetini belgelendiremeyenlere de destek vereceğiz” dedi.

Belediyelerde Bürokrasi Azalacak
Vatandaşı yanlış yönlendiren kişilerin olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Mesela hileli hisse devriyle adresi yurtdışına taşıyorlar ve tebligat sorununa neden oluyorlar. Bunun altında da dönüşümün hızını kesmek gibi bir art niyet yatıyor. Artık kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceğiz” şeklinde konuştu. Yıldırım, kentsel dönüşüm yapan belediyelere hem finans hem de kaynak desteği sağlayacaklarını belirtti. Başbakan Yıldırım, “Ayrıca belediyelerdeki bürokrasiyi azaltacağız. Plan, parselizasyon süresi ve dönüşüm alanlarında askı sürelerini kısaltacağız. Bina ve parsel bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçişi teşvik edeceğiz. Parsel bazlı destekleri de artıracağız. Kamu idareleri kendi aralarında işbirliği protokolüyle kentsel dönüşüm yapabilecek. Belediyelerimiz birbiriyle çalışabilecek.” şeklinde konuştu.

Özhaseki: Kentsel Dönüşümde En Büyük Görev Belediyelerin
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün finansmanı için atılacak adımları açıkladı. Özhaseki, gerekirse kur riskine katlanıp, kredi alabileceklerini söyledi. Özhaseki, “Maliye Bakanımız ile konuştuk. Kentsel dönüşümün finansmanı için adımlar atacağız. Bu işin finansmanı için gerekirse Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası’ndan kredi kullanacağız. Kur riskini de biz kamu olarak üzerimize alacağız” ifadesini kullandı. Susuz, elektriksiz köy kalmadığına dikkat çeken Özhaseki, İller Bankası’ndaki fonun da dönüşüm için kullanılacağını söyledi. Kentsel dönüşümde en büyük görevin belediyelere düştüğünü belirten Özhaseki, yerli ürün kullanarak dönüşümü sağlayan belediyelere sıfır faizli, 2 yıl süreyle kredi vereceklerini açıkladı.

14 Yılda 17 Milyarlık İhale
Kentsel dönüşümle ilgili son rakamları paylaşan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, son 14 yılda kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar liralık ihale yaptıklarını aktardı. Mehmet Ergün, “Şu anda 54 ilde 191 kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda ihale ettiğimiz konut sayısı yaklaşık 140 bin. TOKİ’nin ürettiği konutlar içinde kentsel dönüşüm konutlarının oranı bu yıl ilk kez yüzde 38’e çıktı. Dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. Önümüzdeki ay Diyarbakır 4. Sanayi Sitesi’nin ardından AksaraySanayi Sitesi’ni ihale edeceğiz.” dedi.

Gayrimenkul Sertifikasına Düzenleme
KONUTDER Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sertifikası üzerine, Sermaye Piyasası Kurulu ile yeni model üzerine çalıştıklarını açıkladı. Elmas, “Sertifikada 3 yıllık bir süreç var. Bunun ya konuta dönmesi ya da ödeme yapılması gerekiyor. Bu sertifikaların projeden projeye geçişine müsaade edilirse vatandaşımız 9 yılda konut sahibi olabilecek noktaya gelebilir. Üzerinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de yerli ve milli olması açısından gayrimenkul sertifikasının önemli olduğunu ifade etti. Torunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise “Finansal alanda yeni politikalar oluşturulup sektöre destek olunması lazım” dedi.

birevim
Paylaş