18 May, 2024

BDDK’nın Lisanslama Çalışmaları Başladı

BDDK ve Ticaret Bakanlığı ile görüşme gerçekleştiren faizsiz finans hizmeti sağlayıcıları, BDDK’dan talepleri doğrultusunda sonuç elde etti. BDDK toplantı sonrası beraber alınan kararlar ışığında bağımsız bir denetçi firma ile anlaşarak faizsiz finans hizmeti sağlayıcılarının bu denetçi firma tarafından denetlenmesine karar verdi. Denetçi firmanın bu sektörde faaliyet gösteren firmaları denetlemeye başladığı gelen bilgiler arasında.

birevim faizsiz ev

Firma denetimlerini sürdüren denetçi firma daha sonra bu incelemeler sonucunda elde edilen bilgileri bir raporla BDDK’ya sunacak ve bu dosya ışığında lisanslama kriterleri belirlenecek. Türkiye genelinde bu sektörde faaliyet gösteren firma sayısının artması, devlet açısından ciddi bir katma değer anlamına gelmektedir. Denetçi firma rapor hazırladıktan sonra ve BDDK lisanslama faaliyetinin kriterlerini belirledikten sonra BDDK’nın bu kriterleri sektördeki firmalara tebliğ etmesi ve yayınlaması bekleniyor.

Lisanslama Nedir, Neden Önemlidir?

Lisanslama işlemleri her sektör açısından ve özellikle finans sektörü açısından oldukça önem arz eden bir konudur. Lisans alan firmalar kamu güvenine layık anlamına gelmektedir ve finansal risklerinin minimum seviyeye indirgenmesi için firmaların denetlenmesi hem finans sektöründe faaliyet gösteren firmalar hem de hizmet alıcıları açısından önemli bir konudur. Modelin geliştirilmesi halinde hem sektörde faaliyet gösteren firmaların güvenilirlikleri denetçi firma tarafından onaylanacak hem de lisansı olmayan firmalar tercih edilmeyerek hizmet alıcısının mağdur olmasının önüne geçilecektir. Bu nedenlerden dolayı sektör firmaları bu modelin bir zorunluluk olduğunu belirtmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

nineteen − 10 =