18 July, 2024

Binalarda yeni dönem başlıyor

Binaların Gürültüye Karşı Korunması Yönetmeliği bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Uygulama 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

birevim faizsiz ev

Bir yıl sonra başlayacak olan uygulama resmi ve özel binaları dışında konutları, cami, kilise, restoran, AVM’lerdeki iç mekan seslerini; ulaşım, yapım ve insan kaynaklı her türlü gürültüyü kapsayacak.

Sadece şehirlerle sınırlı tutulmayan yönetmeliğin kapsam alanı ile ilgili şöyle bir ifadeye yer verildi: “Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında inşa edilecek resmi ve özel her türlü yapı, bina, tesis ile işletmelerde iç mekanlarda insanların maruz kaldığı ulaşım, sanayi, yapım ve insan kaynaklı gürültüler gibi dış çevre gürültülerinin ve yapı içinde oluşan komşuluk gürültüleri, darbe sesleri, mekanik sistem ve servis ekipmanlarının gürültüleri ile cihazlardan yayılan mekanik titreşimlerin kontrol altına alınmasına yönelik önlemlere ilişkin temel kuralları kapsar.”

CANLI MÜZİK DE YÖNETMELİKTE YER ALDI

İçerisinde elektronik olarak yükseltilmiş müzik yayını veya canlı müzik yapılan restoran, bar, alışveriş merkezi, mağaza, oyun salonu gibi birincil işlevi müzik dinlemek olmayan mekanlarda, müzik sesi dâhil izin verilen en yüksek iç gürültü düzeyleri de yönetmelikte yer aldı.

birevim
Paylaş