15 June, 2024

Borç yapılandırmasında son gün 31 Mayıs!

Vergi borcu yapılandırmasından faydalanmak için son tarihin 31 Mayıs olduğu belirtildi.

birevim faizsiz ev

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen “Türk Vergi Sisteminde Vergilendirme İlkeleri ve Beklentiler Semineri”nde konuşan İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, vergi borcu yapılandırmasından faydalanmak için son tarihin 31 Mayıs olduğunu belirterek, “Eğer bu tarih geldiğinde ödeme yapılmazsa kişinin kanundan faydalanma şansı kalmıyor.” dedi.

Bayrakdar, konuşmasına şöyle devam etti: “2000’li yıllarda kriz yaşadığımızda vergi gelirlerimizin belki yüzde 85’ini faiz ödemeye harcıyorduk. Bu şekilde sağlıklı bir bütçe politikası uygulamak mümkün olmuyor. Vergiyi alalım, bütçeyi sağlam kaynaklarla finanse edelim de vergi de ‘istedim, aldım’ mantığında konulmuyor. Belli ilkeler dahilinde alındığında daha anlamlı olmuyor. Öncelikle adil bir vergileme rejimi olsun. Herkes ödeme gücüne göre, kazandığıyla orantılı bir şekilde vergisini ödesin. Hem idari yönden hem ödeyen yönünden anlaşılabilir olsun. Hem uluslararası hem de Türkiye’deki rekabetin önünde bir engel olmasın. Kişiler arasında haksız rekabete sebebiyet vermesin. Bu tip ilkelerle vergileri koyduğumuz zaman hem vergi toplayanlar olarak daha rahat ederiz hem de ödeyen mükellefler bu prensipler dahilinde vergi ödediğini düşünürse vergiye uyumları artar.”

Bayrakdar, bugünlerde en çok vakit harcadıkları konunun Yeniden Yapılandırma Kanunu olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekim 2016’da bunların başvuruları gerçekleştirildi. Vergi borcu yapılandırmasında ilk taksit ödemesi Kasım 2016, ikinci taksit ise Ocak 2017’ydi. Ancak kanunda belli bir düzenleneme getirilmişti. İlk 2 taksit ödenmediğinde bu yapılandırmadan mükelleflerin yararlanma şansı kalmıyor. Bu 2 taksitle alakalı son ödeme tarihi de 31 Mayıs olarak belirlendi. Yani bu ayın sonu ödeme için son tarih. Eğer bu tarih geldiğinde de ödeme yapılmazsa kişinin kanundan faydalanma şansı kalmıyor. Mutlaka mükelleflerin kendi şartlarını zorlayarak bu kanundan faydalanmasını istiyoruz.”

birevim
Paylaş