16 June, 2024

Bursa’da ev almanın püf noktaları

Ev sahibi olmak büyük çaplı bir araştırma gerektirir. Yıllardır çalışarak yapmış olduğunuz birikimlerin doğru tercihlerle sonuçlanması oldukça önemlidir. Bu sebeple Bursa’dan ev sahibi olmayı düşünenler yazımızı dikkatlice incelemeli. İşte Bursa’da ev almanın püf noktaları…

birevim faizsiz ev

KULLANILAN MALZEME

Almayı düşündüğünüz evde kullanılan inşaat malzemelerinin kalitesini araştırın. Özellikle binada kullanılan beton ve demirin kalitesi oldukça önemlidir. Son yıllarda yaşanan deprem felaketinde binaların zarar görmesindeki en büyük sebep kullanılan malzemenin kalitesizliğiydi.

KONUTUN YASAL DURUMUNA DİKKAT EDİN

Tapuda kısıtlayıcı herhangi bir tedbirin bulunmamasına, iskan izni ve yapı ruhsatının olmasına dikkat edin. Alacağınız yer konut, iş yeri gibi yapılı bir yer ise tapu sicil müdürlüğü veya belediyede inşaat projesi vardır. İnşaat projesini inceleyerek zemindeki fiili durumunun projesine uygun olup olmadığını kontrol edin.

LOKASYON ÖNEMLİ

Bursa’da satın almayı düşündüğünüz evin konumuna dikkat edin. İşinize, çocuğunuzun okuluna, toplu taşıma araçlarına, alışveriş merkezlerine yakınlığı yaşamınıza farklılık katacaktır. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak ev alacağınız lokasyonu belirleyebilirsiniz.

KREDİYE UYGUNLUĞUNU İNCELEYİN

Banka kredisi kullanmayı düşünüyorsanız alacağınız evin krediye uygun olup olmadığına bakın. Krediye uygun bir ev için alacağınız konutun tapu durumu önemli bir rol oynamaktadır. Bankalar genellikle kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul etmezler. Bu sebeple konuta karar vermeden önce tapu dairesine giderek kontrolünüzü yapmayı unutmayın.

birevim
Paylaş