15 June, 2024

Bursa’da kentsel dönüşüm başladı

Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarından Bursa da nasibini aldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, 18 blokluk Özgür Sitesi’nde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı.

birevim faizsiz ev

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında 18 blokluk Özgür Sitesi’nde binaların yıkımına başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, emsal artış uygulamasından yararlanmak isteyen 154 site olduğunu belirtti. Bu uygulama ile birlikte riskli binaların da yenilendiğini ifade eden Altepe, yapılacak yeni binalarla vatandaşın yaşam kalitesinin de artacağını söyledi.

ÖZGÜR SİTESİ’NDE YIKIM BAŞLADI

Bursa’nın birinci derece deprem bölgesinde yer alması sebebiyle Büyükşehir Belediyesi, hasarlı yapı stoğunun kaldırılması için her gün bir bina yıkıyor. Kent genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarından hyararlanmak isteyen 154 sitenin dosyası Büyükşehir Belediyesi’nden onay aldı. Nilüfer ilçesindeki 18 bloklu Özgür sitesinde kentsel dönüşüm bina yıkımlarıyla başladı. Yeni yapılacak proje ile site 9 bloktan oluşacak ve 2.500 metrekare ilave yeşil alana kavuşacak. Mevcut 50 araçlık otopark ise proje bittiğinde 400 olacak.

1999 depreminin ardından mevcut yapı stoğunun yeni sisteme göre mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Başkan Altepe, depreme karşı riskli binaların acilen yenilenmesi gerektiğini ve her an gelebilecek bir depreme karşı vatandaşların güvenilir konutlarda oturabilmesi için gerekli her adımı attıklarını dile getirdi.

birevim
Paylaş