Güncel Haberler

Büyükanne projesi’nde ilk maaşlar bugün yatıyor

Torununa bakan büyükanneye yönelik yapılan çalışmalar hayata geçirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Mart’ta başlattığı ve ‘büyükanne projesi’ olarak adlandırılan projede ilk maaşlar bugün yatıyor.

Proje kapsamında 6.500 büyükanne bu çalışmadan yararlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün itibariyle projeden yararlanan büyükannelerin hesabına 425 TL yatacağını söyledi. Torununa bakan büyükanneye 12 ay süreyle bu paranın her ay karşılıksız olarak verileceğini sözlerine ekledi.

ŞARTLAR NEDİR?

Maaş almak için; annenin fiilen çalıştığını gösteren e-devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak hizmet dökümü belgesi ve büyükannenin sağlık durumunun çocuk bakımına engel olmadığını gösterir belge alınması gerekiyor. Büyükanne tarafından bakılacak olan çocuğun 3 yaşını geçmemiş olması şart. Ayrıca büyükanne, çocuğa kendi evinde bakacaksa buna dair de e-Devlet üzerinden belge almalı. Büyükanne maaşının yüzde 50’sini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yüzde 50’sini de illerdeki ticaret odaları ve sendikalar karşılıyor.

ÖDEME PTT’DEN

Proje ilk etapta 10 ilde başladı. Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri ve Gaziantep illeri dahil edildi. Ancak başka illerde de başlaması gündemde. Torununa bakan büyükannenin maaşını alabilmesi için proje kapsamında olan illerdeki herhangi bir PTT şubesine bir defaya mahsus müracaat etmesi yeterli. Ödeme PTT aracılığıyla doğrudan yapılıyor.

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Faizsiz Ev ve Araba Alma Sistemleri Nasıl İşliyor?

Emlak & Konut HaberleriGüncel Haberler

Elazığ’a TÜGVA ve Birevim’den İcathane Atölyesi

Güncel Haberler

Eminevim'den BB Erzurumspor'a Şampiyonluk Prim Desteği

Güncel Haberler

Katılımevim’den Gebzespor’a Sponsorluk Desteği Açıklaması