24 April, 2024

Çanakkale Köprüsü ne zaman açılacak?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çanakkale Köprüsü’nün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde hizmet vereceğini açıkladı.

birevim faizsiz ev

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Yollar Türk Milli Komitesinin ATO Congresium’da düzenlediği Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’na katıldı. Arslan, 14 yılda ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 340 milyar liralık yatırım yaptıklarını bildirdi.

Arslan yaptığı açıklamada; Türkiye’de bugün itibarıyla 350 kilometre tünel olduğunu, bu yıl 60 kilometrenin üzerinde tünelin de tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Avrasya Tüneli’ne de değinen Arslan, yapının denizin 106 metre altından giden, dünyanın en derin çift katlı delme tüneli olduğunu ve İstanbul’da 1,5-2 saatlik seyahat süresini 15 dakikaya indirdiğini belirtti. Projenin tünelciliğin geldiği noktayı gösterdiğine işaret eden Arslan, bunu İzmir Körfez Geçişini yaparak taçlandıracaklarını dile getirdi. Proje hakkında bilgi veren Arslan, İzmir’de köprü, batırma tüp, yapay ada yapacaklarını ve bunları birbiriyle birleştirerek trafiği ring haline getireceklerini anlattı.

Arslan, Çanakkale Köprüsü’nün yapımına başladıklarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde hizmet vereceğini bildirdi.

birevim
Paylaş