18 May, 2024

Çılgın Proje Kanal İstanbul Ne Zaman Başlıyor?

Olağan Hissedarlar Toplantısı’na Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve Ticaret Fuarı Bakanı Karaismailoğlu Ruhsar Pekcan, 33 Türkiye Müteahhitler Birliği katıldı. Türkiye’nin müteahhitlik hizmetleri Dünya liginde Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Karaismailoğlu, Türkiye’nin geleceğin en büyük ekonomilerinden biri olacağını söyledi. Kanal İstanbul projesi ise ekonomiye en büyük katkı sağlayacak noktalardan biri olarak nitelendirildi.

birevim faizsiz ev

Avrupa’yı Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya’ya bağlayan köprü konumunda bir ülkeyiz.

Süveyş Kanalı’nda meydana gelen gemi kazasının ardından kanal faaliyetlerinin aksamasıyla dünya ticaretinde ciddi bir kriz yaşandığını hatırlatan Bakan Kara İsmailoğlu, bu küresel krizin ülkemiz için bir fırsat olduğunu belirtti.

Kara İsmailoğlu, “Süveyş Kanalı üzerinden doğu-batı aksında Uzak Doğu-Avrupa ulaşımına alternatif olabilecek en uygun güzergahın ülkemizden başlayıp Çin’e ulaşan Hazar Geçidi ile ‘Orta Koridor’ olduğunu tüm dünya bir kez daha konuşmaya başladı. Çin’den Avrupa’ya giden bir konteyner, Türkiye’nin 10-15 günde 7 bin km’nin üzerinde yol alması, 10-15 gün içinde Rusya Kuzey Ticareti üzerinden 20 bin kilometre yolu kaplaması, Süveyş 45-60 Avrupa üzerinden günde 20 bin kilometre yol izlemesi ‘ ya da ulaşması. Bir diğer örnek ise salgın nedeniyle durma noktasına gelen dünya ticaretinde Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı sayesinde alternatif bir rota oluşturmuş olmamızdır. Böylece Türkiye, Avrupa ve Asya arasındaki demiryolu taşımacılığı ile kesintisiz olarak devam etti. Avrupa’yı Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya’ya bağlayan köprü konumunda bir ülkeyiz”.

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Boğazı’nda meydana gelen Independenta ve Nassia kazalarını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul projesi ne aşamada?

Karaismailoğlu şunları söyledi: “Kanal İstanbul Projesi, dünya şaheser şehrimizi ve eşsiz İstanbul Boğazımızı tüm bu risklerden kurtaracak. İstanbul Boğazı’nın gemi trafiği yükü azalırken, tehlikeli madde taşıyan gemilerden doğabilecek riskler en aza indirilecek. Kanalın girişinden itibaren deniz akımını ve dalga boyunu ölçerek gemiye komuta eden otonom pilot sayesinde gemilerin %100 güvenli geçişi sağlanacaktır. Kanal İstanbul dünya deniz ticareti, Türkiye’nin lojistik altyapısının güçlenerek önemli bir rol üstlenmesi ve uluslararası bir su yolu olarak hizmet etmesiyle tamamlanacaktır. Şimdi Kanal İstanbul’un inşaat çalışmalarının başlamasına çok kısa bir süre kaldı. ”

Neden Kanal İstanbul?

Kanal İstanbul fikri vatandaş ile 27 Nisan 2011’de paylaşıldı. Bu dönemden itibaren proje üzerinde en ince ayrıntısına kadar çalışıldı. Önce güzergâh, sonra sondaj ve ön proje, etüt projesi, daha sonra laboratuvar çalışmalarıyla detaylı saha ve çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci gerçekleştirildi. Peki, Kanal İstanbul ne zaman başlıyor?

İstanbul’un Küçükçekmece – Sazlıdere – Durusu koridoru üzerinden inşa edilecek 45 kilometre (27,96 mil) uzunluğundaki kanal, İstanbul’un kuzeyindeki Karadeniz’i güneydeki Marmara Denizi’ne bağlayacak. Günde 160 gemi kapasitesine sahip olacak ve transit sürelerini ve maliyetlerini azaltarak önemli bir ekonomik değer yaratması ve aynı zamanda geçiş ücretlerinin toplanması yoluyla bir getiri sağlaması bekleniyor.

Proje, metropolü depreme hazırlamak için 500 bin kişilik kapasite yerleşim alanları ve alternatif yerleşim alanlarının oluşturulmasını öngörüyor.

Temeli atılan köprünün yanı sıra, kanal kazısı başlamadan önce demiryolları ile içme ve atık su sistemlerinden doğal gaz ve elektriğe kadar bir dizi altyapı projesi daha tamamlanacak.

Kanal İstanbul Temeli Atıldı!

Kanal İstanbul ne zaman başlayacak ve Kanal İstanbul ne zaman bitecek? En çok sorulan sorulardan biridir. Büyük merakla beklenen sorunun yanıtı çok açık! Kanal İstanbul Projesi Sazlı dere köprüsünün temeli 26 Haziran’da atıldı. Gelişmeler büyük bir merakla bekleniyor.

Yaklaşık olarak 5,5 yıl sürecek olan çalışmanın 7 yılda tamamen tamamlanacağı öngörülüyor.

birevim
Paylaş