6 March, 2021

Çılgın proje Kanal İstanbul

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul hakkında bilgi verdi.

birevim-reklam

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul’da güzergahlarla ilgili nihai aşamaya gelindiğini söyleyerek suların kanalın altından sarnıç yöntemiyle bağlanacağını belirtti. Marmaray projesi için DSİ, Melen çayından su getirdi. Kanal İstanbul projesinde de su kanal altından geçirilecek. Dünyadaki diğer projeleri incelediklerini ifade eden Arslan “Dünyada Süveyş de dahil benzer kanalları da inceliyoruz. Tabii her birinden alabileceğimiz şeyler var. Projede öncelik köprülere verilecek. Kazı başlar başlamaz eş zamanlı hemen köprüyü yapacağız. Önce köprüler yapılmak zorunda ki oradaki trafik akışı aksamasın.”

Proje için yapılacak beş köprünün ikisinden tren geçeceğini kaydeden Arslan, “Kanaldan önce ikisini birleştirme alternatifi de çalışılıyor. Eğer kanaldan önce iki demiryolu bağlanmış olursa bir, ama kanaldan sonra bağlanacak olursa iki olacak. Kanaldan önce gelip ikisi birleşirse mesela Anadolu yakasında Çayırova’da birleşecek, Akyazı’da birleşecek, aynı şekilde burada da Halkalı’da birleşebilir, Kınalı’da birleşebilir. Halkalı’da birleşirse tek geçiş olacak kınalıda birleşirse çift geçiş olacak.” dedi.

Adalarla birlikte Marmara denizinde liman da öngörüldüğünü belirten Arslan, “Özellikle kruvaziyer limanı dahil olmak üzere. Kanalın giriş tarafına. Karadeniz tarafına dolgu şeklinde ileriye doğru doldurma da olabilir ada da olabilir.” diye konuştu.

birevim-sabit-reklam
Paylaş