18 May, 2024

Çipli kimlik kartı başvurusunda bulunanlar dikkat!

Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunanların kimliklerini 1 ay içinde teslim almaları gerekiyor.

birevim faizsiz ev

Sinop İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Dursun Hızarcıoğlu, yeni kimlik kartlarını ilişkin açıklama yaptı. Hızarcıoğlu, nüfus müdürlüklerine şu ana kadar 25 bin kişinin yeni kimlik için başvuruda bulunduğu ancak yasal süre içinde kimliklerini teslim almayan vatandaşlar olduğunu belirtti. Teslim alınmayan kimliklerin imha edildiğini kaydetti.

VATANDAŞLARI UYARDI

Vatandaşlara başvuru sonuçlarını takip etmelerini ve kartlarını zamanında almaları uyarısında bulunan Hızarcıoğlu, şöyle konuştu:

“Başvuru yapan vatandaşlarımıza önce mesaj geliyor, daha sonra PTT aracılığıyla istedikleri adrese kimlik kartları teslim ediliyor. Vatandaş evde olmadığı durumlarda kapıya haber kağıdı bırakılıyor. PTT’den de kimliğini almayan vatandaşın kimlik kartı müdürlüğümüze teslim ediliyor. Kimliği gelen vatandaşların da 30 gün içerisinde bize gelerek kimliğini teslim alması gerekiyor. Bu zaman içerisinde kimliğini almayan vatandaşların kimlik kartlarını elektronik devrede imha edip Ankara’ya gönderiyoruz. Vatandaşlarımızı kimlik başvurusu yaparken bu konuda uyarıyoruz. Kartlar imha edilmeden yeniden başvuru yapılamıyor. Şu ana kadar il genelinde 52 kişi kimliğini almadı. Onları imha ettik. Müdürlüğümüzde 30 günün dolmasını bekleyen çok sayıda kimlik var. Gelip alınmadığı takdirde onları da imha edeceğiz. Telefon açarak ‘kimlik kartınız geldi, gelin alın’ dememize rağmen yine almayanlar var. Biz de kimlik kartlarını imha etmek zorunda kalıyoruz.”

birevim
Paylaş