18 July, 2024

Deprem sigortası yıllık mı ödenir?

Deprem sigortası, deprem felaketinden sonra kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla yapılan bir sigorta ürünüdür. Yetkili sigorta acentaları ve şirketleri tarafından yapılan Zorunlu Deprem Sigortası’nın (Dask) teminatı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından sunuluyor.

birevim faizsiz ev

Türkiye genelinde Dask sigortası olmayan taşınmaz bir mülkün elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelik başvuruları da onaylanmıyor. Deprem sigortası için belli bir sigorta priminin ödenmesi gerekiyor. Peki deprem sigortası yıllık mı ödenir? İşte detaylar…

Deprem felaketinin yarattığı zararların karşılanması için yaptırılan zorunlu deprem sigortasının primleri, yüksek riskli bölgelerde daha çok, düşük riskli bölgelerde daha az olmaktadır. Deprem sigortasının primleri yıllık olarak ödeniyor. Her yıl biten poliçenin yenilenmesi gerekiyor. Deprem sigortasının yenilenmesi Doğal Afet Sigortaları Kurumu web sitesinde şu şekilde yer alıyor:

“Bu konuda bir sınırlama olmayıp vadesi biten poliçe istendiği tarihte herhangi bir cezai yaptırım olmaksızın aynı gün itibari ile tanzim edilebilir. Ancak poliçe vadesinin bitim tarihi ile yeni poliçenin tanzim edildiği tarih aralığında teminatsız kalınır. Bu sebeple poliçenin vade bitim tarihinde yenilenmesi önem taşımaktadır.”

birevim
Paylaş