21 May, 2024

“Desteklerin Kesilmesi Sektörü Olumsuz Etkileyebilir!”

Türkiye İMSAD, sektörel aylık raporunu açıkladı. İMSAD,‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda, desteklere devam edilmesinin önemi vurgulandı.

birevim faizsiz ev

Türkiye İMSAD, ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda, 2016 yılında başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi desteklerin Eylül ayında sona ereceği  anımsatıldı. Bahsi geçen desteklerin sekteye uğraması halinde  sektörün olumsuz etkileyebileceği anımsatıldı.

Raporda, desteklerin büyümede belirleyici unsur olacağına dikkat çekildi. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) raporunda, İnşaat ve konut sektörünün şimdiye kadar en çok desteklenen sektörlerin başında geldiği kaydedildi.

Destekler, Eylül’de Sona Eriyor!

Hazırlanan Raporda: “Konut kredilerinde düşük kredi faizleri giderek azaldı. Bu çerçevede KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesi, ilave olarak ofisler ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanan KDV oranının da yüzde 8’e indirilmesi ve inşaatlardaki arsalar üzerinde yer alan yüzde 18 KDV’nin de yüzde 1’e indirilmesi gibi sektör talepleri bulunuyor. Hükümetin, desteklerin sürmesi ve yeni desteklerle ile ilgili kararını Eylül ayı içinde açıklaması bekleniyor.” Denildi.

Raporda devamla: “Yapı ruhsatı verilen binaların 2017 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 123,8 milyon metrekare oldu. Yapı kullanma izin belgesi verilen binaların, 2017 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 76,1 milyon m2  iken; bunun 44,1 milyon m2’si konut, 16,8 milyon m2’si konut dışı ve 15,1 milyon m2’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.” İfadesine yer verildi.

Sektörel Destek Rakamlara Yaradı!

İmsad raporunda,  “Yüksek yeni (ilk el) konut satışı gerçekleştirilen 15 il içinde İstanbul’daki satış artışındaki durağanlaşma dikkat çekicidir. Ankara ve İzmir’deki artışlar İstanbul’daki artışın üzerindedir. İlk 7 ayda yeni konut satışı en çok artan ilk 3 il sırası ile Bursa, Kocaeli ve Adana oldu. İlk el konut satışları yılın ilk 7 ayında sadece Antalya ve Kayseri’de gerilemiştir” denildi.

Öte yandan, yurtiçi kredilerin haziran ayı sonu itibarıyla,  6 aylık yüzde 14,2, yıllık yüzde 18,5 arttığı bilgisi de raporda yer aldı. Yurtdışından kredi kullanımında ise, inşaat sektörünün kredilerinde ilk 6 ayda yüzde 10,3 artış, gayrimenkul sektörünün kredilerinde yine ilk 6 ayda yüzde 9,3 azalma yaşandığına dikkat çekildi.

birevim
Paylaş