16 June, 2024

Devlet Bankaları Hangileri – Devlete Ait Bankalar

Türkiye’de bankacılık sektörü iki farklı şekilde ilerlemektedir. Birisi özel bankalar yani özel sermaye ile kurulan bankalar diğeri devlete ait bankalardır. Toplamda devlet çatısı altında üç tanesi kalkınma ve yatırım, üç tanesi de mevduat bankası olarak müşterilerine hizmet vermektedir. Tabi bu bankaların hepsinin farklı bir tarzı olsa da birbirleriyle kesiştikleri noktalarda bulunmaktadır.

birevim faizsiz ev

Aşağıda ki bu bankaların hangileri olduğunu ve sundukları hizmetler hakkında sizlere gerekli bilgiyi vermeye çalışacağız.

Devlet Bankaları 2021

Ülkemizde devlet çatısı altında altı adet banka hizmet vermektedir. Bunların bazılarını herkes duymuş olsa da işi olmayan insanların duymadığı bankalarda bulunmaktadır. 2021 yılı itibariyle devlet bankaları sırasıyla aşağıda ki gibidir.

  • Ziraat Bankası

1863 yılında kurulan banka binlerce çalışanı ve binlerce şubesi ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde hizmet vermektedir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve en önemlisi de tarım kredisi konusunda çiftçilere en büyük desteği sunan banka olarak hizmetlerini sunmaktadır.

  • Türkiye Halk Bankası

Halk Bankası da ülkemizin her yerinde hizmet veren bankaların başında yer almaktadır. Bine yakın şubesi bulunan banka 1933 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Hem bireysel hem de ticari krediler için insanların başvurduğu devlet bankalarından birisidir. Özellikle sanayinin kalkınması ve ticaretin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi konusunda gerekli desteği sunmasıyla dikkat çekmektedir.

  • Türkiye Vakıflar Bankası – Vakıfbank

Kamu bankaları arasında en son kurulan bankadır. 1954 yılında hizmet veren bankanın da bine yakın şubesi bulunmaktadır. Birçok insan bu bankanın bir kamu bankası olduğunu unutmaktadır. Adnan Menderes tarafından kurulan banka, günümüzde en uygun faiz oranları ile müşterilerine her türlü finansman desteği sağlamasıyla dikkat çekmektedir.

Devlet Bankalarının Özellikleri

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bankalar en önemlileridir. Bunların çatısı altında hizmet veren başka bankalarda bulunmaktadır. Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım Bankası da bunların çatısı altına yer almaktadır. Tabi bu bankaların ortak özelliği bireysel olarak hizmet veriyor olmalarıdır. Bunların dışında ülkemizde işleyişine devam eden kurumsal firmalar, belediyelere bankacılık hizmeti veren başka bankalarda bulunmaktadır.

İller bankası, Türk Eximbank, Türkiye Kalkınma Bankası bu konuda dikkat çeken bankalardır. Bu bankaları diğerlerinden ayıran en önemli detay sadece kurumlara kredi desteği sunmasıdır. İller bankası İl Özel İdarelerine ve Belediyelere hizmet vermesiyle dikkat çekmektedir.

Eximbank ülkemizde ihracatı desteklemek için hizmet vermesiyle dikkat çekmektedir. Bu sayede yurt dışıyla alış veriş yapan isteyen iş adamlarına her türlü destek bu sayede kurulmuş oluyor. Ülkemizin kalkınması, gelişmesi içinse 1975 yılında Türkiye Kalkına Bankası kurulmuştur. Bu bankanın tek amacı ülkemizin kalkınmasına gerekli düzeyde yapacağı destek olarak belirlenmiştir. Kısaca devletimiz bankacılık alanında her konuda gerekli finansmanı sağlamak adına gerekli hizmeti sunmaya dikkat etmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

15 − 2 =