18 April, 2024

Devlet destekli konut kredisinin şartları nelerdir?

Konut sahibi olmak isteyenleri desteklemek amacıyla bankalarda konut hesabı uygulaması bulunmaktadır. Konut hesabı uygulamasının ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz.

birevim faizsiz ev

%20 DEVLET KATKISI

Konut sahibi olmak isteyenler açtırdıkları hesapta birikim yapmaya başlayacaklar. Devlet bu birikimlere %20 oranda katkı sağlayacak. Devletin konut sahibi olmak isteyenlere yaptığı bu katkı 15 bin lirayı geçemeyecek.

DEVLET KATKISI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Devlet katkısından 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamına girenler hariç şartların tamamını sağlayan Türk vatandaşları bu haklardan yararlanabilir. Bu haklardan yararlanmak isteyen vatandaşlar Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarına nüfus cüzdanlarıyla başvuru yaparak TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtıracaklar.

KONUT KREDİSİNDEN YARARLANMAK İÇİN ŞARTLAR

  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Üzerinize ait konut tapusu bulunmamaktadır.
  • Türk ceza kanununa göre ağır suç sayılan cezalardan yargılanmamış olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • 80 yaşını aşmamış olmak
  • 18 yaş altındaki kimseler için başvuruları bizzat ebeveynleri tarafından başvuru yoluyla hesap açtırabilirler.
  • Geçmiş bankacılık işlemleri ve ödemelerin borç aksatma, icralık olma gibi nedenlerden olumsuzluk taşımaması gereklidir.
  • Daha önce bu konut kampanyalarından faydalanmamış olmanız gereklidir.
  • Bu katkı payından faydalanmak için en az 3 yıl boyunca belirtilen ödemeyi yapmaları gereklidir.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER

18 yaşından küçükler konut hesabı açtırmak istedikleri takdirde velisi veya vasisi onların adına hesap açtırabilecek. Bir kişiye ait sadece bir konut hesabı olabilir. Ortak hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek ve hesap bankalar arasında taşınamayacak.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR

Konut hesabı açtırma şartları arasında Türkiye’de ikamet şartı bulunmamaktadır. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da konut hesabı açtırarak bu yardımdan yararlanabilirler.

30 BİN LİRAYI AŞMAYACAK

Konut hesabı açtırırken bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL’nin üzerinde 30.000 TL’yi aşmayacak bir tutar yatırılması gerekiyor.

SİSTEMDE NE KADAR KALMAK GEREKLİ?

Konut hesabını TL cinsinden açtırmanın yanında bankaya düzenli olarak ödeme yapıp en az 3 yıl kalma şartı aranıyor. Konut hesabında ne kadar fazla birikim olursa devlet yardımı da o kadar yüksek olacak.

PARAYI ÇEKME HAKKI VAR MI?

Konut hesabına ilişkin ödemeler düzenli yapılacak. Kişilere, bir dönem içerisinde en fazla 2 kez çekim hakkı tanınacak. Belirlenen şartların herhangi birinin ihlali durumunda ise hesap “konut hesabı” statüsünden çıkarılacak.

NE KADAR PARA YATIRILACAK?

Konut Hesabı uygulaması kapsamında, konut edim tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatırmak gerekecek. Ödemeler 3’er aylık (3 ayda bir en az 750, en fazla 7 bin 500 TL) dilimler halinde de yapılabilecek.

NE KADAR DEVLET KATKISI ALINACAK?

3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15’i (devlet katkısı 13.000 TL’yi aşmamak koşuluyla), 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 18’i (devlet katkısı 14.000 TL’yi aşmamak koşuluyla), 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 20’si kadar (devlet katkısı 15.000 TL’yi aşmamak koşuluyla) katkı alınabilecek.

HANGİ KOŞULDA SONA ERECEK?

Aylık ödeme tercih edilecekse, bir dönemde (konut hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık süre) 3 defadan fazla ödemenin geciktirilmesi, 3 ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde birden fazla ödemenin geciktirilmesi, bir dönem içinde konut hesabından 2’den fazla kez para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumlarında hesaba devlet katkısı ödenmeyecek.

KİME DEVLET KATKISI ÖDENMEYECEK?

Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinenlere, katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara ve devre mülklere de devlet katkısı ödenmeyecek.

HESABIN DENETİMİ NASIL OLACAK?

Konut hesaplarının denetimi, bilgi sistemleri dahilinde Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılacak. Bankalar, konut hesaplarıyla ilgili her türlü bilgiyi kurula vermekle yükümlü olacak.

birevim
Paylaş