18 April, 2024

Döviz kurundaki artış konut kredisi faizlerini etkiler mi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yaşanan belirsizlik ve sonrasında YSK’nın 6 Mayıs’ta açıkladığı kararla 23 Haziran’da seçimin yenileneceğinin bildirilmesi piyasaları etkiledi.

birevim faizsiz ev

Aylardır devam eden belirsizliğe bağlı piyasalarda sakinlik hakimdi. İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı ile pazartesi gecesi  6,1985 seviyesine kadar çıkan dolar kuru salı sabah saat 10:35’de 6.1665 seviyesinde ulaştı. 6.9530’u gören Euro/TL aynı saatte yüzde 1,50 artışla 6,9190’dan işlem gördü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye analisti Edward Parker, İstanbul seçiminin yenileneceği haberinin ekonomiyi yeniden dengeleme ve istikrara kavuşturma noktasında yaklaşık iki ay daha belirsizlik yaşanacağını belirtti.

Konut Kredisi Faizleri Nasıl Etkilendi?

Ev almak istiyorum diyen vatandaşların tek çare olarak gördüğü konut kredisinde faiz oranları yaşanan gelişmelere rağmen haftayı sakin karşıladı.

ING Bank ve Halkbank konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2,4’e ulaştı. En düşük konut kredisi faiz oranı ise 1.45 seviyelerinde kaldı.

Konut kredisi kullanarak ev almak istiyorum diyorsanız, mevcut şartlarda çektiğiniz kredi tutarının en az iki katını geri ödemeyi göze almanız gerekiyor.

Bankalardan en düşük maliyetli konut kredisi faiz oranı ile 200.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi kullandığınızda kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 3500 TL’ye denk geliyor. Kredinin toplam geri ödeme miktarı ise 423.200 TL oluyor.

Konut kredisi faiz oranlarının daha da yükseleceği bekleniyor. Kısa vade de konut kredisi faiz oranlarında bir düşüş ihtimali mümkün görülmüyor.

birevim
Paylaş