21 May, 2024

Dünya’nın En Güzel 10 Prefabrik Evi

Prefabrik evler dünyanın hemen her yerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılmasına karşın evlere olan ilgi deprem sonrasında artış göstermektedir. Günümüzde ise özellikle yazlık yapımları ya da ikinci bir ev olarak prefabrik evler sıklıkla tercih edilmektedir.

birevim faizsiz ev

Yakın geçmişe kadar sıradan yapıları olan prefabrik evler artık pek çok farklı tasarımda inşa edilebilmektedir. Dünyanın en güzel 10 prefabrik evine yönelik liste de bu durumu kanıtlamaktadır. Üçgen tarzına yapılan prefabrik evler ilk 10’da kendilerine yer bulmaktadır. Ren Nehri’nin hemen kenarında bulunan iki katlı prefabrik ev de listeye güzelliği ile giriş yapmayı başarmıştır.

En İddialı 10 Prefabrik Ev

En güzel prefabrik evlerden biri de Las Vegas’ta bulunmaktadır. Dağın içinden çıkan bir yapısı bulunması ile dikkat çeken ev, adeta kayalarla bütünleşmiş haldedir. Prefabrik evler arasında enlere girenlerden bir diğeri kelebek çatı modasına uyanlardır. Üstelik mimari özelliklerinden ötürü evlerde camlara maksimum alan kazandırmak mümkündür. Bu sayede evler alan olarak küçük yer kaplamalarına karşın ferah bir his sağlayabilmektedir. Siyah materyaller kullanılan prefabrik evler de listedeki yerlerini korumaktadır. Siyah materyaller prefabrik evlerde genellikle cam çerçevelerinde tercih edilmektedir. En iddialı prefabrik evler listesinde altıncı sırada çok katı olanlar bulunmaktadır. Yedinci sırayı ise çok katlı olmasının yanı sıra bir de verandaya sahip olanlar almaktadır. Yazlık alanlarda beyaz, ormanlarda ise ortamla bütünleşen renkleri olan prefabrik ev de vardır. Enlerin oluşturduğu liste modern dokunuşlu evlerin kendilerini göstermeleri ile sona ermektedir.

Dünyanın En İyi Prefabrik Evlerinin Özellikleri

Ülkemizde de ağını genişleten en güzel prefabrik ev modelleri belli özellikler taşımaktadır. Öncelikle bu tip evlerin maliyetleri betonarme evlerle kıyaslandığında oldukça cüzi kalmaktadır. Fiyatların cüzi olması özellikle ilk zamanlarda evlerin kullanım ömürleri ya da güvenilir olup olmadıkları açısından belli soruları beraberinde getirmiştir. Ancak prefabrik evler zaman içerisinde fiyat performans açısından maksimum kalitede olduklarını kanıtlamışlardır. Üstelik bu tip evlerin inşa süreleri de betonarme evlerle kıyas edildiğinde bir hayli kısa zamanda sona ermektedir.

Kuzey Avrupa’da bulunan bu prefabrik ev kullanıcısına lüks olanaklar sunuyor. 19 metrekarelik alana inşa edilen ev aynı zamanda çevre dostu.

 

Washington’daki Granite Falls tepesine konumlandırılan prefabrik ev, doğayla iç içe bir yaşam sunuyor. Elektrik, su veya karayolu bağlantısı olmayan bu evin dışı çelik bir duvarla korunuyor. Doğaseverler için oldukça ideal.

 

En beğenilen tasarım olarak karşımıza çıkan bu ev olağanın dışında betondan inşa edilmiş. Siyah camların kullanıldığı evde beton ve ahşap bir arada kullanılmış.

 

İsviçre’deki Ren Nehri’nin kenarına inşa edilen bu prefabrik ev modern tasarımıyla gören herkesi büyülüyor.

 

Kelebek çatılı evler olarak proje için inşa edilen Tokyo’daki prefabrik evler, yağmur suyunu biriktirebilen ve çatısında doğal havalandırması olan evler.

 

Lüks bir yazlığı anımsatan İtalya’daki bu prefabrik ev zarif tasarımıyla görenleri büyülüyor.

 

Huron Gölü üzerinde bulunan bu ev kullanıcısına göl manzarasının keyfini yaşatıyor. Gelgit hareketleriyle su seviyenin değiştiği bu alanda, evin altına çelik dubalar yerleştirilerek hareket ettirilmesi amaçlanmış.

 

Kazıkların üzerine inşa edilen Maryland adası kıyılarında bulunan bu ev, sıcak ve soğuklardan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış.

 

Kaliforniya’daki modüler tasarımlı bu prefabrik evde yüksek mimari teknolojileri kullanılmış.

 

En görkemli tasarımlardan biri olan bu prefabrik ev çevresel faktörlerden etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış. Çevre dostu olan bu evde yağmur suyunu dönüştürebilen ve güneş enerjili ısıtma sistemi bulunuyor.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Duygu Bozkurt Reply

    İlk 3 ve sonuncusuna bayıldım, diğerleri de çok güzel ama bu belirttiklerim hiç prefabrik gibi gözükmüyor. Muhteşem yapılar yapılıyor

  2. Aysel Yavuz Reply

    İsviçre’de yapılan prefabrik şahaneymiş, bunları dışarıdan gören hiç biri için prefabrik demez gerçek ev gibi duruyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

16 − fifteen =