15 June, 2024

Dünyanın En Uzun Binası New York’ta!

Dünyanın En Uzun Binası New York’ta! 

birevim faizsiz ev

Dünyanın  en uzun ve aynı zamanda oturulabilir binası New York’ta yer alıyor. 472 Metre uzunluğundaki Central Park Tower projesinin detayları, gün geçtikçe yavaş yavaş netlik kazanıyor.

Toplamda, 472 metre olarak tasarlanan gökdelenin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor. Bu yüksek proje, aynı zamanda New York’un merkezi olarak bilinen Central Park’ın hemen yanında yükseliyor. İnşasına devam edilen Central Park Tower projesi, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture ofisi  tarafından tasarlandı.

Söz konusu proje kuleden bir daire almak isteyenler yatırımcılar  ortalama m2 başına ortalama 7 bin 106 dolar ödemeyi göze alması gerekiyor. Öte yandan, projede yer alan dairelerden birinin 95 milyon dolara satıldığı belirtiliyor. Hemen onun üzerinde ise, bir otel ve en üst katlarda kişilere ait konutlara yer verilecek.

Projede, kule sakinleri için bir özel yemek odası, büyük bir balo salonu, puro bar, konferans suitleri, çocuk oyun alanları ve bir de sinema odasının yapılması planlanıyor. Central Park Tower projesinde, Kulenin ilk 7 katı Nordstorm mağazasına ayrılmış durumda. Diğer taraftan, projenin ön pazarlama için kullanılan görsellerinden zemin planları ve iç tasarım unsurlarından pahalı dairelerin, zengin malzemelerden ve parlak dokunuşlardan dizayn edildiği anlaşılıyor.

Milyarderler Sokağı’nın Yeni Sakini 472 Metre!

Proje, Milyarderler Sokağı olarak bilinen; Batı 57. Sokak’ta bir çok lüks gökdelenle bir arada olacak. Sokakta yer alan ve uzunluğu 300 ila 600 metre arasında değişen bu binalar ‘süper uzun’ (supertall) kategorisinde yer alıyor. Central Park Tower projesi, Manhattan’ın merkezinde  cam ile kaplı bir şekilde konumlanacak.

Bölgede yer alan  432 Park Avenue adlı bina, dünyanın oturulabilir en yüksek binası rekorunu elinde tutuyor. Fakat, Central Park Tower projesinin inşası tamamlandığında,  söz konusu binadan  46 metre daha uzun olacak.

Şikagolu şirket Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde inşa edeceği Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) ile dünyanın en uzun binası unvanını,  bin metre farkla Dubai’deki Burj Khalifa‘dan almayı hedefliyor.

birevim
Paylaş