15 June, 2024

Elektronik Kolaylık Tapu İşlemlerinde

“Tapu devrinde getirilen Tapu Takas ve Web Tapu gibi elektronik işlem kolaylıkları ile, insanların birbirini görmeden alım satım yapacağı bir döneme giriyoruz” yorumunda bulunan PROJE İDEA Genel Müdürü Cemal Bayar, Gayrimenkul devrinde getirilen elektronik kolaylıklardan ilkinin para transferinde yaşandığını belirtti.

birevim faizsiz ev

Cemal Bayar ayrıca, “Gayrimenkul satışında ödeme işleminde getirilen bir kolaylık olan Tapu Takas, tapu devrinde gerçekleştirilen elektronik bir kolaylık olarak 1 yılı aşkın zamandır hayata geçirildi. Belki henüz bütün tapu işlemlerinde kullanılmıyor olsa bile, ödemedeki bu kolaylık sayesinde satıcı tarafında bir güven oluşturuldu.”

Cemal Bayar, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bayram öncesinde işleme koyduğu web tapu ikici adımın atıldığını belirterek konu hakkında şu şekilde açıklamalarda bulundu;

“Alıcı ve satıcının birbirlerini görmeden işlem yapabileceği dönemin arafesini yaşıyoruz. Yeni uygulama, hem vatandaşın işini kolaylaştıracak hem de tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltacak. İşlemlerini web-tapuüzerinden yapacak vatandaş, tapu dairesine gidip imza atacak. Web tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek. Web Tapu ile işlem başlatanlar, devir işleminin her aşamasında sms ile bilgilendirilecek ve en son imza için tapu müdürlüğüne gidecek.” şeklinde açıklamalarda bulunan Cemal Bayar artık tapu işlemlerinin daha kolay olacağı yönünde müjdeyi verdi.

birevim
Paylaş