18 July, 2024

Emeklilere özel TOKİ kampanyası

TOKİ emeklileri ev sahibi yapmak için yeni bir kampanyaya başladı. Emeklilerin ev sahibi olmasına fırsat veren kampanyada 300 TL taksitle ev sahibi olma fırsatı sağlanacak.

birevim faizsiz ev

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yıl 16 bin 250 emekliyi ev sahibi yapmak için yeni bir kampanya başlattı. TOKİ emeklilere özel ayda 300 TL taksitle ev sahibi olma fırsatı sunuyor. TOKİ başlattığı kampanyada ‘talep projeleri’ ve ‘sosyal konut projelerinden yüzde 25 kontenjan ayrılması’ şeklinde iki ayrı yöntem uyguluyor. TOKİ 2017 yılında 65 bin sosyal konut inşa etmeyi hedefliyor. Bu konutlardan %25’i emeklilere ayrılacak. Projelerin yapımı başladıkça başvurular alınacak. Yapılan kampanyadan 16 bin 250 emekli vatandaşın yararlanması bekleniyor. Eğer başvuru sayısı konut sayısını aşarsa konutların satışı kura yöntemiyle belirlenecek. Çekilen kura sonucu hak sahibi olamayan emeklilere bir fırsat daha verilecek ve normal alıcı kategorisindeki kuraya katılabilecekler.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TOKİ’den konut almamış olmak

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet etmek

Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak

Kendisine, eşine ve/ veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı/ kat mülkiyetli bağımsız bir bölümü veya müstakil bir konutu olmamak

Aylık hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 lira (İstanbul’da 3 bin 700 TL) olması

SGK’dan emekli olmak

Eşlerden her ikisinin de emekli olması durumunda yalnızca biri başvuruda bulunabilir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

TOKİ’nin hayata geçirdiği projeleri ve emeklilere özel kampanyaları, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar www.toki.gov.tr adresinden takip edebilirler. Başvuru ve satış işlemleri Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla yapılacak. TOKİ başvurularında emeklilerin kimlik kartlarını veya emekli olduğuna ilişkin belgenin ibraz edilmesi gerekiyor.

birevim
Paylaş