16 June, 2024

Emlak Bankası yeniden mi açılıyor?

Geçtiğimiz yıllarda emlak sektöründe aktif olarak faaliyet gösteren Emlak Bankası yeniden açılıyor.

birevim faizsiz ev

1926 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve 2001 yılından bu yana tasfiye sürecinde olan Emlak Bankası’nın yeniden açılmasına yönelik düzenleme yasa tasarısına eklenecek. Zeki Sayın başkanlığında oluşturulan tasfiye yönetim kurulunun çalışmaları doğrultusunda bankanın tüm borçlarının ödendiği ve alacaklı pozisyona geldiği belirtildi. Alacakları 123 milyın TL’ye ulaşan ve 2015 yılında vergi rekortmenleri listesinde 100. sırada, 2014 yılı vergi rekortmenleri listesinde de 91. sırada yer alan Emlak Bankası’nın sermayesi de, aranılan koşulları karşılar noktaya geldi.

Eski logosunu kullanmaya devam etmesi beklenen Emlak Bankası’na Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 1 yıllık geçiş süresi tanıyacağı belirtildi. Bankanın nasıl bankacılık yapacağı, hangi alanlara yoğunlaşacağı ve kaç şubesi olacağı gibi konuların da, bu geçiş süreci içinde belli olacağı ifade ediliyor.

EMLAK BANKASI’NIN FAALİYETLERİ

Emlak Bankası, 3 Haziran 1926’da Atatürk’ün talimatı doğrultusunda 20 milyon TL sermaye ile kurulan bir banka. 1953 yılında sermayesi 300 milyon TL’ye çıkarılan banka, İstanbul’da Levent, Koşuyolu, Subay Evleri, Ataköy semtlerini, Ankara’da Yenimahalle ve Telsizler’i şekillendiren konut projeleri yapmıştı. Emlak Bankası’nın İzmir Denizbostanlısı, Edirne Mimar Sinan, Eskişehir Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır’da da konut projeleri bulunuyordu.

Banka bu dönemde kendi inşaatlarının yanı sıra, Ankara Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, TRT Sitesi, Devlet Mahalleleri, TBMM Lojmanlarını da inşa etti.

Faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir Gaziemir, Mavişehir gibi projeleri gerçekleştirmişti. ancak 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile, Emlak Bankası’nın bankacılık yapma yetkisi sona erdirildi ve tasfiye kapsamına alındı.

birevim
Paylaş