21 May, 2024

Emlak Konut ve THY’den 15 Bin Konutluk Proje!

Emlak Konut ve THY; Yeni Havalimanı’na yakın konumda Arnavutköy’e bağlı Dursunköy’de 15 bin yeni konut yapılması için anlaşmaya vardı. Uzmanlar, Yeni Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte 150 bin kişinin o bölgeye taşınacağını ve emlak piyasasının hareketleneceğini belirtti.

birevim faizsiz ev

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yeni havalimanı personeli için büyük bir konut projesi planladığını belirterek, “3. havalimanına yakın bir yere personel için 10 bin konut yapıyoruz” dedi. Çalışmalara başlayan Emlak Konut GYO, THY ile işbirliği yaparak İstanbul Arnavutköy’e bağlı Dursunköy’de 3.6 milyon metrekare alanda yaklaşık 15 bin konut yapılması için kolları sıvadı. Üçüncü havalimanının açılmasıyla birlikte en az 150 bin kişinin kentin kuzeyine taşınacağını belirten uzmanlar, emlak piyasasının da hareketlenmesini bekliyor.

THY ARSANIN YÜZDE 50’SİNİ ALDI

Arnavutköy’deki 3.6 milyon metrekare alanda yaklaşık 15 bin konut hayata geçirecek olan Emlak Konut GYO, hazırlıklara başladı. Türk Hava Yolları (THY) arsanın yüzde 50’sini satın alarak projeye dahil oldu. Bu alanda etap etap konutlar inşa edilerek personele satılacak. Diğer yarısı için Emlak Konut’un ihale yapması bekleniyor. Havalimanı çalışanları için yapılacak proje Arnavutköy ilçesi Dursunköy Mahallesi’nde yükselecek. 3.6 milyon metrekarelik arsa, yeni havalimanına 15 dakika uzaklıkta.

TOPLAM HASILAT 1 MİLYAR 568 MİLYON LİRA

Emlak Konut tarafından Aralık 2017’de söz konusu arsa için bir değerleme yaptırıldı. Yapılan analize göre 14 parselin toplam yüzölçümü 4.8 milyon metrekarede. Emlak Konut’a düşen pay ise 3 milyon 639 bin metrekare. Yapılan değerleme çalışmasına göre 14 parselin değeri 444 milyon 956 milyon lira. Raporda 601 bin metrekare toplam inşaat yapılacağı düşünüldüğünde ortaya 1 milyar 568 milyon lira hasılat çıkacağı da belirtilmiş.

Hürriyet

birevim
Paylaş