21 May, 2024

Emlak Sektörüne TEOG Etkisi

TEOG yerine gelen liselerarası geçiş sınavı ve öğrencinin evinin yakınındaki okula gitmesini öngören yeni sistem, emlak sektörünün hareketlenmesine sebep oldu. Ev almak ya da kiralamak isteyenler için daha önce semt, oda sayısı gibi unsurlar önemli iken ev ilanlarında okullara olan yakınlık ön plana geçti. Yeni sistem ev ilanları ‘Sosyal Bilimler Lisesi karşısında’ ya da ‘Fen Lisesi yakınında’ gibi değişiklik gösterdi.

birevim faizsiz ev

Yaklaşık 1.1 milyon öğrenciyi ve ailelerini ilgilendiren yeni düzenlemede adrese dayalı yerleştirmeye yapılacağı açıklandı. Açıklanmanın üzerine emlakçılar ve ev sahipleri, kiralık ve satılık ev ilanlarında ‘sisteme uygun’ güncelleme yapma yoluna gitti. İlan başlıklarında yer alan, oda sayısı, toplu taşımaya yakınlık, dairenin yaşı, bulunduğu semt gibi seçenekler yerini okul isimlerine ve okullarının konumuna bıraktı. Yeni ilanlar üzerinde, ‘Çocuğunuzun geleceği için Anadolu lisesine yakın, sahibinden kiralık, satılık’ gibi ifadeler kullanılmaya başlandı.

Eve En Yakın 5 Okul
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un yerine gelecek olan yeni sistemi hakkında açıklama yaptı. Yeni sınavsız mahalli yerleştirme sistemine göre, öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edebilecek. Öğrenciler nitelikli okullara girmek istiyorlarsa eğer “isteğe bağlı olarak” merkezi sınava girecek. NTV canlı yayına katılan eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, konuya ilişkin sorulara cevap verdi. Sadık Gültekin sınavın emlak fiyatlarına da etkisinin olacağını söyledi.

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan da adrese dayalı sistemin gelmesinin emlak sektöründe de değişikliklere neden olacağını ifade etti. Hacı Ali Taylan “Vatandaş, adrese dayalı yeni sistemin açıklanmasıyla tercihlerini bu yönde kullanacaktır. Ancak bu yönelim sınırlı sayıda olabilir. Aşırı yüklenme olamaz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda ciddi önlemler alması gerekiyor. Bu saatten sonra okul önemli bir tercih olacaktır. Çünkü gelen müşteri bilinçli geliyor. Bu anlamda emlak sektöründe ciddi bir hareketlilik etkin olabilir. Kiraların da eğitim bölgelerinde artması beklenen bir durum.” dedi.

birevim
Paylaş