16 June, 2024

Emlakçılara Yeni Yaptırımlar Geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı taslakta emlak sektörü ile ilgili yeni düzenlemeler yer alıyor. Yeni taslağa göre, taşınmazların üzerinde ipotek ve haciz gibi kısıtlamalar olup olmadığı ve krediye uygunluğu sözleşmede yer almak zorunda.

birevim faizsiz ev

Taşınmaz ticaretine ilişkin hizmet verilmesi için taşınmazın sahibi ile hizmet sözleşmasi imzalanacak. İmzalanan hizmet sözleşmesinde, taşınmazın tapu kaydı, büyüklüğü, fiili kullanım durumu, oda sayısı, okul, ibadethane, hastane gibi yerlere uzaklığı, parke, uydu tesisatı, otobüs, dolmuş, metro duraklarına mesafesi, asansör, çocuk parkı, otopark gibi özelliklerine bakılacak. Taşınmazda krediye uygunluk, haciz ve ipotek gibi kısıtlamalar olup olmadığı belirtilecek. Emlakçının alacağı hizmet bedeli de hazırlanan sözleşmede yer alacak.

Emlakçılara Yetki Belgesi Şartı
Bakanlığın ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunduğu taslakta, emlkaçılara yetki belgesi şartı yer alıyor. Emlakçıklık yapmak isteyenler Bakanlığın il müdürlüklerinden yetki belgesi alma zorunluluğu var. Yetki belgesinin süresi 5 yıl olacak ve yetki belgesi işletmenin görünen bir yerine asılacak. Yetki belgesini görmek isteyen vatandaşlar, Bakanlığın internet sitesinden görebilecekler. Emlakçıların esnaf ya da ticaret odalarına kayıt yaptırması ve vergi mükellefi olması zorunluluğu getirilecek.

İşletmeler en az 30 metrekare büyüklüğünde olacak
İşletmeler en az 30 metrekare büyüklüğünde olmak zorunda. Emlakçılar işletmelerinde masa, dolap, koltuk, bilgisayar, internet gibi hizmetlere yer verecek, yeterli sayıda araca sahip olacaklar. Emlakçılık yapmak isteyenler eğitimle mesleki yeterlilik belgesi alacak, emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olanlar muaf tutulacak. 18 yaşını doldurmayan ve en az lise mezunu olmayan hiç kimse emlakçılık yapamayacak. Devletin güvenliğine, anayasal düzene karşı suçlarla hırsızlık, sahtecilik, hileli iflas, terörün finansmanı ve kaçakçılık gibi suçlardan ceza almamış olması şartı aranacak.

birevim
Paylaş