18 April, 2024

Emlak vergisi kalkıyor mu? Bakan müjdeyi verdi

77 maddelik Üretim Reform Paketi’ni açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, emlak vergisi ile ilgili müjdeyi verdi.

birevim faizsiz ev

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 77 maddelik Üretim Reform Paketi’ni açıkladı. Bakan Özlü, emlak vergisini kaldıracaklarını ve yurtdışına OSB kurulabileceğinin müjdesini verdi.

Bakan Özlü konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Emlak vergisi payı organize sanayi bölgeleri için yılda 360 milyon lira. Bunu da kaldırıyoruz. Sanayi siteleri için getirdiğimiz yapı denetimi hizmet bedeli indirimiyle yılda 127.8 milyon lira ilave bir hak sağlıyor. Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergi kalkıyor.”

OSB’LER YURTDIŞINDA DA KURULABİLECEK

Açıklamasında OSB’lere de değinen Özlü “Yurtdışına OSB kurma imkanı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulu’ndan yetki alıyoruz yani Türkiye’de başarılı olan OSB’ler yurtdışında da OSB kurabilecekler.” dedi.

Deniz doldurma yoluyla endüstri bölgesi kurmanın önünü açtıklarını ifade eden Bakan Özlü, bu duruma örnek olarak Trabzon Arsin bölgesi’ni gösterdi.

63 BİN 649 İŞYERİ TAŞINACAK

63 bin 649 işyerinin taşınacağını ifade eden Bakan Özlü, Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun olmak üzere 8 sanayi sitesinin taşınma işlemlerinin başlayacağını söyledi. Özlü, taşınma maliyetinin 19 milyar lira olduğunu da sözlerine ekledi.

birevim
Paylaş