24 April, 2024

Emlak Vergisinde Yeni Düzenleme

Emlak Vergisi Kanunu’nda yeni bir düzenleme gerçekleşti. Kabul edilen Torba yasa tasarısının ardından emlak verigisinde de düzenlemeye gidildi. Düzenleme ile ilgili olarak emlak vergisi kanununa yeni bir geçici madde eklendi.

birevim faizsiz ev

Emlak Vergisi Kanunu’na eklenen geçici madde ile, takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesi sağlanacak. Böylece, takdir komisyonlarınca 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde, arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 yılı için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sinden fazlasını aşması halinde, 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak. Önümüzdeki üç yıl boyunca yani 2019, 2020 ve 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, belirlenen değerler üzeridne hesaplanacak.

Emlak vergisi değeri için uygulanan bu vergi, harç ve diğer mali yükümlülükler için de aynı değerler dikkate alınarak uygulanacak. Mevsimlik işçi gibi sürekli ikametinin dışında başka bir ilde çalışanların kimlik bildirimeri, kişilerin yaşadıkları geçici yerleşim yerlerindeki doğrudan kolluk kuvvetlerince alınacak.

 

 

birevim
Paylaş