21 May, 2024

En Uygun TOKİ Kredisi Veren 3 Banka ve Şartları Nelerdir?

TOKİ, Toplu Konut Kanunu ve Hükümet Programları ile tanımlanan üretim alanı ve faaliyet hedefleri doğrultusunda mevcut piyasa koşullarında konut sahibi olamayan düşük ve orta gelir gruplarının konut sorununu çözmek amacıyla toplu konut projeleri üretmektedir. TOKİ’nin konut projeleri ile özel sektörün uygulamaları ile ulaşılamayan hedef grupların gelir ve tasarruf kalıplarına uygun satış fiyatları ve yeniden ödeme koşulları sunulmaktadır.

birevim faizsiz ev

TOKİ’nin kendi arazileri üzerine inşa edilen sosyal tip konut projelerinden yararlananlar peşinatlarını inşaat döneminin başında yapmakta ve İdare tarafından oluşturulan tek endeksli ve uzun vadeli geri ödeme planlarına göre aylık ödemelerine devam ediyor.

TOKİ Nedir?  

Düşük ve orta gelir gruplarını hedefleyen projeler için endeks kamu sektörü ücret endeksidir.

Düşük gelir gruplarına ilişkin aylık taksitler, kamu sektörü ücret endeksi, yurt içi üretici fiyat endeksi veya tüketici fiyat endeksi (Tüİk tarafından açıklanan enflasyon endeksleri) (yılda iki kez) (yani değişken tek endeksli kredi sistemi) nedeniyle artırılıyor.

TOKİ’nin geri ödeme şartları hedef grupların finansal imkanlarına bağlı olarak 8 – 20 yıl olarak belirlenmiştir.

Yoksul grupların projelerinin uygulamaları TOKİ ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda yürütülürken, TOKİ bu projelerde sadece konutların yapımını üstlenmektedir.

TOKİ’ye Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Başvurular ve aşağıdaki tüm işlemler ilgili toplumsal dayanışma vakıfları tarafından gerçekleştirilir. Bu projeler, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukların tapu dairesine adına kayıtlı gayrimenkullerinin olmaması koşulunu arar. Başvuru sahiplerinin Sosyal Güvenlik Örgütü’ne tabi olmaması gerekmektedir. (Yoksul gruplara yönelik konut satışlarında, anlaşmalı konutun borcunu ödeyene kadar alıcı veya ailesi için ikamet şartı vardır.)

Yoksul grup konutları ile ilgili başvurular, satışlar, geri ödeme şartları (borçlandırma) ve hak sahiplerinin belirlenmesi ilgili Genel Müdürlük tarafından belirlenir. Bu konutlar yoksul vatandaşlara da ilgili Genel Müdürlük tarafından teslim edilmektedir.

Dar gelirli grup konut başvuruları ile ilgili olarak aylık net hane halkı gelirinin 5.500 TL olması da bekleniyor. En fazla. (İstanbul için gelir sınırı en fazla 6.000 TL olarak belirlenmiştir.)

Toplu Konut İdaresi özellikle şehit, emekli, engelli gibi gruplara dahil kişilere özel kontenjanlar açmaktadır.

TOKİ Kredisi Veren Bankaların Başvuru Şartları Nelerdir?

 • C vatandaşı olmak,
 • Kredi notunun düşük olmaması,
 • 3+1 ev alacakların 18 yaşını doldurmuş olması.
 • 2+1 ev alacakların 25 yaşını doldurmuş olması.
 • Başvuru yapacağınız ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak, (eğer dul, yetim vs. başvuru sahibi iseniz yıl oturma süresi 3 yıl oluyor.)
 • Kendisine veya eşine ya da çocuklarına ait bir mülke sahip olmamak,
 • Aylık hane halkı gelirinin 4500 Türk lirasından düşük olmaması, İstanbul için bu rakam 4800 Türk lirasıdır.
 • Velayetiniz olan kişiler ve eşiniz dahil sadece bir kişi başvuru yapabilir.
 • Daha önce konut kredisi kullanmamış olmak,

En uygun TOKİ Kredisi Veren bankalar Hangileridir?

 • Ziraat Bankası TOKİ kredisi
 • Halkbank TOKİ Kredisi

Ziraat ve Halkbank şubelerinden gerekli evrakları ve şartları oluşturduktan sonra başvuru yapabilirsiniz. TOKİ ana sayfasından TOKİ projeleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

sixteen − two =