16 June, 2024

Engelli araç indirimi ne kadar?Nasıl alınır?

Engelli bireylerin hayatlarına kolaylaştırmak ve onları topluma kazandırmak amacıyla bazı fırsatlar sunulmaktadır. Engelli raporuyla ÖTV’siz araç alımı da bu fırsatlardan biridir. Peki engelli raporuyla araç indiriminden yararlanmak için başvuru şartları nelerdir? İşte engellilere araç indirimi ile ilgili tüm detaylar…

birevim faizsiz ev

% 40 VE ÜZERİ ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ SATIN ALMAK

% 40 ve üzerinde engele sahip olan bireyler ÖTV’den muaf araç satın almak istediklerinde gerekli iki belge ile galeriye gidip araç satın alabilirler. Bu belgelerden biri engellerine yönelik rapor diğeri ise H sınıf ehliyet. Bu raporda engelli bireyin özel olarak dizayn edilmiş aracı kullanmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair ibare bulunması gerekiyor.

ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

Öncelikle bağlı bulunduğunuz aile hekimine başvuracaksınız. Aile hekimi sizi herhangi bir hastanede bulunan uzman doktora sevk edecektir. Uzman doktor muayeneden sonra size rapor verecek ve sizin aldığınız raporu il sağlık müdürlüğüne götürmeniz gerekecek. İl sağlık müdürlüğü heyetin karşısına çıkmanız için size randevu verecek. Heyette doktorlar ve makine mühendisleri bulunuyor. Doktorlar sizin araç kullanıp kullanamayacağınızın kararını verirken, makine mühendisleri engeliniz doğrultsunda nasıl bir araç kullanacağınızı tespit edecek. Heyetin ortak kararı sonrasında üzerinde kodlar bulanan rapor size verilecek.

% 90 VE ÜZERİ ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ SATIN ALMAK

% 90 ve üzerinde engele sahip olan bireyler eğer araçları kendileri kullanabiliyorsa % 40 VE ÜZERİ ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ SATIN ALMAK başlığındaki aynı adımları takip etmeliler. Şayet aracı kendileri kullanamayacaksa “ağır engelli” sınıfına girdiklerinden satın aldıkları aracı birinci dereceden üçüncü derecece kadar yakınları veya profesyonel şoförler kullanabilir. Trafik tescil işlemleri esnasında aracı kullanacak kişinin de kayıt altına alınması gerekmektedir.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINAN ARAÇ SATILIR MI?

ÖTV indirimli araçların satılabilmesi için yasa koyucu 5 yıllık sürenin dolmasına hükmetmiştir. 5 yıl dolmadan araç satılmak istenirse devlete ÖTV’si ödenmek zorundadır.

ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ ALIRKEN NE KADAR İNDİRİMDEN YARARLANIRSINIZ?

KDV İNDİRİMİ: Engelli raporu ile araç aldığınızda KDV indiriminden yararlanabilirsiniz. Ödenmesi gereken %18’lik KDV tutarı bu uygulamada yaklaşık %15.254’e düşüyor.

ÖTV İNDİRİMİ: ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), normalde %45’dir. Ancak, özürlü indiriminden faydalandığınızda bu oran %26.3’e düşüyor.

birevim
Paylaş