24 April, 2024

Era Gayrimenkul: Türkiye, Gayrimenkul Merkezi Olacak!

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay: Türkiye, 2018’de Gayrimenkul Cazibe Merkezi Olacak.

birevim faizsiz ev

Gayrimenkul – İnşaat sektörünü değerlendiren Özhan Atalay:  “2017, gayrimenkul sektöründe sürekli yükselmekte olan fiyatların artışlarının durulma yılı oldu.” dedi. Bu yıl gelecek yıl açısından sektörü değerlendiren Özhan Atalay: “Türkiye, 2018 yılında yabancı yatırımcıların cazibe merkezi haline gelecek yorumunda bulundu.

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü açıklamasını şöyle sürdürdü: “İstanbul kısa vadede yatırımcılar için öncelikli tercih olmaktan çıktı. Bu boşluğu Ortadoğu’dan gelen ve yüksek getiri bekleyen bireysel yatırımcıların doldurdu. Bu nedenle, fiyatların durgunluğa girmesine rağmen talebin devam ettiğini söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Sektörel değerlendirmesine şöyle devam eden Özhan Atalay: “ERA Real Estate Türkiye açısından bakıldığında 2017, Pazar payımızı arttırdığımız bir yıl oldu. Sektörde bu sene büyümenin geçtiğimiz yıllara bakıldığında bir parça durgun geçtiğini görüyoruz. Sektörün en genç firması olarak pazar payımız henüz diğer ülkelerdeki seviyesine gelmiş olmasa da, yaptığımız yaygın ve yoğun çalışmaların sonucunda pazar payımızın iki misline yakın bir büyüme gösterdik.” dedi.

Türkiye Gayrimenkul Sektöründe, Cazibe Merkezi Olacak!

Gelecek yılın özellikle yabancı yatırımcılar açısından hareketli bir yıl olacağına inandığını vurgulayan Özhan Atalay: “2018 yılında düşük değerli Türk Lirası’nın Türkiye deki gayrimenkulleri yabancı yatırımcılar için daha da cazip hale getireceğini düşünüyoruz.

Fiyat artışlarının durması ve yeni binalarda kat sınırlaması getirilmesi, devam eden projeler sonuçlandıkça yeni ve büyük kentsel dönüşüm projelerinin yavaşlamasını da yanında getirebilir.” şeklinde konuştu.

Atalay, sektörel değerlendirmesinde “Müteahhit ve geliştirici firmalar bu açığı şehir merkezlerinin dışına taşacak yeni uydu kentler yaratmaya başlayarak giderebilirler, 2018 de bunun sinyallerinin alınacağını düşünüyoruz. Son yıllarda yoğun bir inşaat ivmesi yaşanan yeni ve markalı konutlardaki arzın 2018 de yavaşlamasını öngörüyoruz. Gerek döviz kurlarının maliyet arttırıcı etkisi, gerek teşviklerin sona ermesi özel lokasyonu olanlar haricinde arzda durulma yaşanabilir.” yorumunda bulundu.

birevim
Paylaş