24 April, 2024

Ev alırken yapılması gereken yasal işlemler!

Ev alım süreci, evi bulduğunuz anda bitmiyor. Hayalinizdeki evi bulduktan sonra belediye ve tapu işlemleri olmak üzere yasal süreç başlıyor. Bu aşamaları dikkatlice tamamlayarak ev alım sürecini sorunsuzca tamamlayabilirsiniz. Peki ev alırken yapılması gereken yasal işlemler nelerdir? İşte detaylar…

birevim faizsiz ev

1- BELEDİYEDE YAPILACAK İŞLEMLER

Ev alma sürecinde yapılması gereken işlemlerden ilki konutun bağlı bulunduğu belediyeden rayiç bedelinin belirlenmesidir. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olması şartı ile evin satın alma bedelini, belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir. Bu bedel yanlış beyan edildiği takdirde ağır ceza ve vergi yüküne maruz kalınabilir.

2- TAPUDA YAPILACAK İŞLEMLER

Belediyede rayiç bedelinin belirlenmesinin ardından alıcı ve satıcının %2 tapu harcını tapunun anlaşmalı olduğu bankaya tapu döner sermaye bedeli ile birlikte yatırması gerekiyor. Ardından gerekli evraklar ile tapu dairesine başvuruda bulunuluyor.

TAPU DAİRESİNDE GEREKLİ EVRAKLAR

• Kimlik aslı ve fotokopisi,
• Resim, (Satıcı 1, Alıcı 2 resim)
• Tapu aslı ve fotokopisi,
• Evin borcu yoktur yazısı, (Rayiç bedel alınırken belediyeden alınacak)
• Kredi kullanılacaksa bankanın ipotek evrakları,

Tapuya evrakların tesliminden sonra bulunduğunuz bölgenin yoğunluğuna göre aynı gün içerisinde satış işlemini yapılabilir veya randevu ile ortalama 2 gün içerisinde işleminiz tamamlayabilirsiniz. Eğer evin birden fazla yasal sahibi varsa tapuda bizzat bulunmaları ya da vekalet vermeleri gereklidir. Aksi takdirde satıcı sadece kendi payını satabilir.

 

birevim
Paylaş